Jak zamontować karnisz metalowy

    Karnisze    0Komentarzy
Jak zamontować karnisz metalowy

Zanim okno w salonie, sypialni czy pokoju dziecięcym zostanie ozdobione zasłoną czy firanką, konieczny jest montaż karnisza. Przygotowując się do niego należy skompletować takie narzędzia jak wiertarka, miarka, poziomica, ołówek i odpowiednie do ściany kołki rozporowe. Mając te narzędzia można zabrać się do pracy. Jak zamontować karnisz metalowy?

Właściwy pomiar

Odpowiedni wybór miejsca montażu to już połowa sukcesu. Przyjęło się, że karnisz metalowy montuje się w połowie nadproża czyli w połowie ściany nad wnęką okienną.

Drugim parametrem, który determinuje miejsce montażu wspornika, jest odległość od wnęki okiennej. Karnisz powinien wystawać poza wnękę okienną o ok. 20-30 cm z każdej strony. Im grubsza tkanina, tym więcej miejsca zajmie obok okna i tym większy margines należy zostawić.

Wyznaczając połowę wysokości nadproża i połowę odległości pomiędzy końcem karnisza a wnęką okienną można wyznaczyć punkt, w którym ma się znaleźć wspornik. Jeśli więc karnisz ma wystawać poza wnękę o 30 cm, to miejsce montażu wspornika jest w odległości 15 cm od jej krawędzi.

W sytuacji, gdy montowany karnisz ma mieć więcej niż 2-2,5 m i ma na nim zawisnąć dość ciężka tkanina, to konieczne jest zamontowanie dodatkowego wspornika. Montuje się go w połowie długości karnisza i jego zadaniem jest wzmocnienie całej konstrukcji. W sytuacji, gdy karnisz jest łączony z dwóch rurek, dobrze by było, żeby miejsce łączenia karnisza pokrywało się z miejscem montażu wspornika.

Jak zamontować karnisz metalowy w sposób niestandardowy?

Wskazany wyżej sposób montażu karniszy nie jest jednak jedynym spotykanym. Niektórzy decydują się np. na montaż karniszy na suficie. Wówczas miejsce montażu wsporników w odniesieniu do wnęki okiennej wyznacza się w analogiczny sposób jak wyżej. Natomiast odległość karnisza od ściany jest zdeterminowana przez kaloryfer czy parapet – karnisz powinien zamontowany w takiej odległości od ściany, żeby firana/zasłona nie opierała się o nie.

Wyjątkiem są również karnisze montowane w pomieszczeniach na poddaszu, w których skos często nie pozwala na montaż w połowie wysokości nadproża. Wówczas karnisze montuje się niżej, w taki sposób, aby zachować możliwość wystawania poza wnękę okienną.

W niektórych mieszkaniach karnisze są również montowane rozporowo, a więc od ściany do ściany. W takiej sytuacji miejsce montażu wsporników powinno znajdować się w jednakowej odległości do ścian prostopadłych.

Karnisze montuje się również w oknach wykuszowych. Wówczas łączenie rurek karnisza odbywa się za pomocą łączników przegubowych, a na każdym fragmencie wykusza należy zamontować po dwa wsporniki.

Montaż właściwy

Po dokonaniu odpowiednich pomiarów i wyznaczeniu miejsc montażu wsporników możemy przystąpić do montażu właściwego. Należy więc nawiercić odpowiednie otwory pod jeden wspornik i zamontować go przy użyciu odpowiednich kołków rozporowych. Następnie należy przymierzyć rurkę karnisza, wypoziomować ją i wyznaczyć właściwe punkty do montażu drugiego wspornika. Po nawierceniu otworów i zamocowani drugiego wspornika (oraz trzeciego, jeśli jest taka potrzeba) należy ponownie przymierzyć rurkę karnisza, sprawdzić, czy poziom się zgadza. Gdy wszystko jest w porządku, to można przystąpić do montażu żabek i wieszania zasłon i firanek.

Mamy nadzieję, że powyższa instrukcja jasno pokazuje jak zamontować karnisz metalowy. Jak widać nie jest to zadanie trudne, a potrzebne do tego celu narzędzia powinny się znaleźć w każdym domu.

Powiązane wpisy

Komentarz

* Imię
* E-mail: Nie publikowany
* Komentarz
Kod