Wykusz w salonie - rolety czy firany?

    Blog , Aranżacje wnętrz    0Komentarzy
Wykusz w salonie - rolety czy firany?

Współcześnie zastosowanie wykuszu jest przede wszystkim dekoracyjne. Służy jako urozmaicenie prostej bryły budynku o standardowych kształtach. Podpowiadamy, jak zaaranżować wykusz w salonie i czym ozdobić jego przeszkloną część.

Wykusz w salonie - zalety i wady

Wykusz najczęściej pojawia się w salonie. Ta forma architektoniczna ma swoje wady i zalety. Zwolennicy traktują ją jako dodatkową, dobrze oświetloną przestrzeń i kącik do zagospodarowania, co jest szczególnie ważne w przypadku niewielkiego metrażu domu. Dodatkowym atutem jest więcej światła, wpadającego do wnętrza.

Przeciwnicy argumentują swoją niechęć tym, że wykusz jest przestrzenią trudną do zagospodarowania, rzadko w sklepach znajdują się ramy okienne, zasłony, firanki czy rolety, które będą pasować na bryłę o tak niestandardowym kształcie. Co zrobić w tej sytuacji? Najlepiej sięgnąć po produkty na wymiar.

Firany czy rolety na wykusz?

Jaki rodzaj osłony okiennej wybrać na wykusz: firanę czy roletę? Bez względu na ostateczną decyzję osłona okienna powinna być na całą szerokość tej wnęki, dodatkowo również tej samej długości - odradzamy drapowania, asymetrię czy inne oryginalne zdobienia. Jeżeli wykusz ma być jasny i mocno doświetlony, to warto wybrać osłonę okienną, która będzie częściowo przepuszczać promienie słoneczne. Jeżeli ten element ma stanowić cichy kącik do wypoczynku, to przydatne będę osłony zaciemniające lub umożliwiające kontrolę ilości wpadającego do wnętrza światła.

Co na wykusz? Rolety

Rolety na wykusz występują w wersji okiennej (wieszane na ramie okna) lub ściennej (montowane do ściany lub sufitu). Wybór zależy przede wszystkim od konstrukcji architektonicznej wykuszu. Bardzo ważne jest, by wybrać przesłonę, która nie utrudni dostępu do okna, nie zablokuje możliwości otwierania i zamykania okna lub umycia szyb.

Najpopularniejsze rodzaje rolet dostępne są w naszym sklepie zarówno w wersji okiennej, jak i ściennej. Do wnętrz nowoczesnych polecamy przede wszystkim okienne rolety dzień noc lub klasyczne rolety materiałowe oraz ścienne rolety dzień noc i ścienne rolety gładkie.

Przed zakupem rolet koniecznie należy przeprowadzić precyzyjny pomiar okna. Informacje o tym, jak mierzyć rolety, znajdują się na naszej stronie.

Co na wykusz? Firany

Ozdobienie okien firanami wymaga zamontowania karniszy na ścianie lub przy suficie. Karnisze powinny być ze sobą połączone, by stanowiły jedną konstrukcję. Wykusz najczęściej składa się z 3 okien - to sprawia, że najlepszym wyborem jest zamówienie firany na wymiar (z reguły są to dwie wąskie firanki na okna narożne oraz jedna, znacznie szersza na okno główne). Planując zamówienie lub uszycie firany, warto - poza dokładnym pomiarem okien - wziąć również pod uwagę liczbę kwater karnisza.

Powiązane wpisy

Komentarz

* Imię
* E-mail: Nie publikowany
* Komentarz
Kod