Jak urządzić mały salon? Praktyczne wskazówki

    Aranżacje wnętrz    0Komentarzy
Jak urządzić mały salon? Praktyczne wskazówki

Jak urządzić mały salon? Najważniejsze aranżacyjne zasady to umiar w liczbie sprzętów i dodatków, rozsądne planowanie przestrzeni, użycie odpowiednich kolorów oraz wielofunkcyjnych mebli.

Jak urządzić mały salon? Zasady aranżacyjne

Każde pomieszczenie - nawet takie o niewielkim metrażu - można urządzić w sposób estetyczny i funkcjonalny. Oto zasady, którymi warto się kierować, aranżując mały salon:

  • jasne kolory - jasne lub białe ściany optycznie powiększają,
  • lustra - lustra również dodają wnętrzom objętości. Mogą one występować w ozdobnych ramach na ścianie lub jako lustrzane drzwi szafy wnękowej,
  • monochromatyzm lub ton w ton - urządzanie wnętrza w jednym kolorze lub kilku odcieniach tej samej barwy to doskonały trop aranżacyjny w przypadku niewielkich pomieszczeń,
  • błysk - połyskujące powierzchnie - na przykład fronty mebli - odbijają światło i optycznie powiększają pomieszczenie,
  • meble wnękowe - szafa lub komoda umieszczona we wnęce niewielkiego salonu to doskonały pomysł na zagospodarowanie tej przestrzeni,
  • wiszące elementy - lampy, półki czy kwietniki są często stosowane na niewielkim metrażu, bo wykorzystują przestrzeń, która nie zawsze jest dobrze zagospodarowana: ściany i sufit.
  • meble na wymiar - w przypadku niewielkiego pokoju każdy centymetr przestrzeni jest na wagę złota. Zamówienie mebli na wymiar, które będą idealnie dopasowane do wymiarów pokoju (często o nieregularnym kształcie, ze skosami lub innymi zakamarkami), jest doskonałym pomysłem,
  • umiar - w niewielkim salonie warto ograniczyć do minimum liczbę sprzętów, dodatków i akcesoriów, a w zamian wybierać wielofunkcyjne meble (np. komodę ze stołem),
  • narożniki - w niewielkim pomieszczeniu często spotyka się meble narożnikowe - zestaw wypoczynkowy, szafy lub półki. To doskonały pomysł na sensowne zagospodarowanie przestrzeni małego salonu.

Jak zaaranżować okno w małym salonie?

W przypadku salonu o niewielkim metrażu każdy centymetr przestrzeni jest cenny, dlatego wybierając osłonę okienną warto postawić na propozycję, która zajmuje minimum miejsca. Właśnie takim produktem jest roleta, która dobrze przylega do ramy okiennej. Zasłony lub zestaw składający się z zasłon i firanek zabiera znacznie więcej przestrzeni, a dodatkowo również nie jest dobry dla alergików lub noworodków, bo zbiera kurz i roztocza. Roleta Classic w kolorze szarym, łososiowym lub jasnobrązowym to baza do zaaranżowania małego salonu w dowolnym stylu.

Jak urządzić mały salon z aneksem kuchennym?

Niewielki salon połączony z aneksem kuchennym to spore, aranżacyjne wyzwanie. Jak urządzić takie pomieszczenie, by pełniło funkcję zarówno kuchni, jak i strefy wypoczynku?

W niewielkim, nowoczesnym aneksie kuchennym często stosuje się zabudowę w kształcie litery U lub w kształcie litery I (wszystkie kuchenne elementy umieszcza na jednej ścianie). Warto kolorystycznie lub pod kątem stylu wyraźnie oddzielić część kuchenną i wypoczynkową.

Istotnym punktem jest oświetlenie - jedna lampa na cały salon z aneksem to zdecydowanie za mało. Każda sekcja powinna być osobno doświetlana.

Zamykane szafki to sprytny trik do pomieszczeń o niewielkim metrażu, mogą być one błyszczące, co dodatkowo powiększy i rozjaśni wnętrze. Jeżeli w salonie z aneksem znacznie większą powierzchnię zajmuje salon, to stół do wspólnych posiłków warto umieścić właśnie tam. W mikroskopijnej kuchni najlepiej zredukować do minimum liczbę mebli i sprzętów.

Powiązane wpisy

Komentarz

* Imię
* E-mail: Nie publikowany
* Komentarz
Kod