Jak wybrać karnisz metalowy?

    Karnisze    0Komentarzy
Jak wybrać karnisz metalowy?

Dekoracje okienne są ważnym dopełnieniem aranżacji każdego wnętrza. Na oknach wiesza się rolety, żaluzje czy plisy, ale nieustającą popularnością cieszą się zasłony i firany, wieszane na karniszach. Okazuje się jednak, że wybór karnisza nie jest wcale łatwy. Można wybierać karnisze szynowe czy rurowe, metalowe, plastikowe, drewniane. Zobaczmy zatem jak wybrać karnisz metalowy.

Średnica rurki karnisza

Karnisz metalowy składa się z kilku elementów, ale przy wyborze modelu należy zwracać szczególną uwagę na średnicę rurki. Otóż rurka ta może mieć średnicę 16, 19 i 25 mm. Ta najcieńsza nadaje się do wieszania lekkich firanek i zasłon, a długość takiego karnisza zwykle nie przekracza 2m. Rurka średnia, czyli 19 mm jest najpopularniejsza i to właśnie w tym rozmiarze jest największy wybór kolorów oraz ozdobnych końcówek karnisza. Największa rurka, ta o średnicy 25mm, jest stosowana wówczas, gdy karnisze mają być montowane na dużych oknach w salonie. Nadają się do powieszenia nawet grubszych zasłon i nie wyginają się pod ich ciężarem.

Wybierając karnisze metalowe warto zwrócić również uwagę na możliwości ich łączenia. Jeśli chcemy powiesić karnisz na oknie szerszym niż dostępne w sprzedaży karnisze, to rurki trzeba ze sobą połączyć. Stosuje się do tego celu specjalne łączniki, które wkłada się do wnętrza rurki. W miejscu łączenia montuje się dodatkowy wspornik, który całkowicie maskuje miejsce łączenia rurek.

Warto w tym miejscu wspomnieć jeszcze o wspornikach. Przy oknach o niewielkiej szerokości wystarczy zamontować 2 wsporniki na końcach karnisza. Natomiast, gdy chcemy powiesić karnisz dłuższy niż 2,4m, to lepiej będzie zastosować wspornik pośredni. Zwykle jest to już przewidziane przez producenta i karnisze dłuższe są wyposażone w dodatkowe wsporniki. Dzięki nim nie dochodzi to nieestetycznego wyginania się karnisza.

Jeśli na oknie mają być zamontowane zarówno firany, jak i zasłony, to lepiej wybrać karnisz podwójny czyli z dwoma równoległymi rurkami. Pozwoli on przesuwać firany i zasłony niezależnie od siebie. Nie znaczy to jednak, że obie rurki muszą mieć taką samą średnicę. Często łączy się ze sobą karnisz grubszy (na zasłony) z karniszem cieńszym (na firanki). Takie rozwiązanie dodaje dekoracji lekkości, choć nic nie stoi na przeszkodzie, żeby obie rurki miały tę samą średnicę.

Kolor i styl karnisza

Dobierając karnisz metalowy należy zwracać uwagę nie tylko na średnicę rurki, ale również na styl wnętrza, w którym karnisz ma zawisnąć. Dlatego istotne znaczenie ma kolorystyka karnisza oraz odpowiedni rodzaj ozdobnych końcówek.

Karnisze metalowe dostępne są w takich barwach jak antyk mosiądz, chrom mat, inox oraz czy biały. Te pierwsze zdecydowanie najlepiej pasują do wnętrz retro, a pozostałe sprawdzą się we wnętrzach w każdym stylu. Ostatecznego wyglądu nadaje karniszowi rodzaj końcówki. Jeśli będzie bardzo ozdobna i w starym stylu, to karnisz będzie bardziej klasyczny. Jeśli zaś końcówki będą proste czy wręcz minimalistyczne, to taki karnisz metalowy dopasuje się lepiej do wnętrza w stylu skandynawskim czy nowoczesnym.

Jak dobrać rozmiar karnisza do okna?

Ostatnią rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę jest właściwy dobór rozmiaru karnisza. Otóż zgodnie ze sztuką, karnisz metalowy montuje się nad oknem i musi on być szerszy od wnęki okiennej o ok. 20-30 cm z każdej strony. Rurki karnisza można skracać lub łączyć ze sobą, żeby osiągnąć pożądaną długość.

Powiązane wpisy

Komentarz

* Imię
* E-mail: Nie publikowany
* Komentarz
Kod