Pomysły na salon w stylu kolonialnym

    Aranżacje wnętrz    0Komentarzy
Pomysły na salon w stylu kolonialnym

Inspirują Cię egzotyczne podróże i chcesz przenieść do swojego domu odrobinę wspomnień z dalekich wojaży? Lubisz klasykę w oryginalnym wydaniu? Jeśli chcesz urządzić swoje mieszkanie zgodnie z obowiązującymi trendami, postaw na salon w stylu kolonialnym! Jakie są wyznaczniki tego stylu w urządzaniu wnętrz?

Styl kolonialny - jak urządzić wnętrze z duszą?

Styl kolonialny we wnętrzach to szlachetne połączenie klasycznej elegancji z egzotycznymi dodatkami. Wywodzi się z XIX wieku, kiedy królował w posiadłościach brytyjskich kolonistów w Afryce i Azji. Biali Europejczycy starali się wówczas połączyć lokalną tradycję z elementami klasycznego stylu wiktoriańskiego, co skutkowało powstaniem oryginalnej mieszanki.

Wyznacznikiem stylu kolonialnego stały się barwy ziemi, naturalne materiały, egzotyczne gatunki drewna, dodatki wykonane z kości słoniowej czy tekstylia z motywami zwierzęcymi. We wnętrzach królowały bambusowe lub rattanowe meble, a specyficzny charakter nadawały pomieszczeniom także masywne komody, szafy czy witryny z ciemnego drewna wykończone na wysoki połysk.

Rozwiązania wypracowane w XIX wieku były na tyle uniwersalne, że styl kolonialny zyskał ponadczasowy charakter. Jak przenieść kolonialne elementy do współczesnego domu i stworzyć przytulny salon z duszą?

Modny i funkcjonalny salon w stylu kolonialnym

Podobnie jak dawniej, również dzisiaj w salonie urządzonym zgodnie z kolonialnymi inspiracjami powinno dominować egzotyczne drewno - szlachetny mahoń, teak, palisander, heban czy akacja azjatycka. Masywne, celowo postarzane meble utrzymane w ciemnej tonacji i posiadające mosiężne okucia - sekretarzyki, biurka, witryny - będą świetnie komponować się z sofami, fotelami i podnóżkami wykończonymi naturalną skórą lub jasną tapicerką, charakterystyczną dla stylu wiktoriańskiego.

Uzupełnieniem salonu w stylu kolonialnym powinny być dekoracje, które nadadzą pomieszczeniu lekkości - najlepszym wyborem będzie rękodzieło charakterystyczne dla kultur afrykańskich, azjatyckich lub indyjskich - rattanowe, bambusowe lub wiklinowe koszyki, a także egzotyczne figurki czy misy.

Ściany można ozdobić reprodukcjami obrazów, maskami przywiezionymi z dalekich wojaży, a także innymi pamiątkami. Salon w stylu kolonialnym powinien być utrzymany w kolorach ziemi - odcieniach brązu, wanilii, złamanej bieli czy beżu.

Aranżacja okna w stylu kolonialnym

Meble, dekoracje i egzotyczne akcesoria to nie wszystko - nieodłącznym elementem salonu w stylu kolonialnym będą również dekoracyjne zasłony, najczęściej wykonane z grubego, nieprzepuszczającego światła materiału.

Znakomitym rozwiązaniem okażą się również rolety materiałowe w kolorze charakterystycznym dla stylu kolonialnego, np. brązowym, ecru czy beżowym.

Warte polecenia są również rolety zaciemniające w takich kolorach jak jasny beż, ciemny brąz czy kość słoniowa.

Powiązane wpisy

Komentarz

* Imię
* E-mail: Nie publikowany
* Komentarz
Kod