Jak zdjąć rolety z okna, by ich nie uszkodzić?

    Rolety    0Komentarzy
Jak zdjąć rolety z okna, by ich nie uszkodzić?

Rolety, podobnie jak firanki czy zasłony, prawdopodobnie kiedyś będziemy chcieli zdjąć z okien. Może po to, żeby umyć szyby i ramy, albo po prostu po to, żeby wyczyścić roletę lub wymienić na nową. W zależności od jej rodzaju, inaczej się do tego zabierzemy. Demontaż rolety okiennej wolnowiszącej będzie wymagał innych działań w porównaniu do rolet mini, gdyż w inny sposób zostały zamontowane.

Haczyk czy śruba?

Możemy w dużym uogólnieniu powiedzieć, że rolety ze względu na sposób montażu dzielimy na dwa rodzaje: wieszane za pomocą haczyków na ramach okiennych i przytwierdzone do ścian lub ram za pomocą wkrętów i kołków montażowych. Do tych pierwszych zaliczymy rolety okienne.

Demontaż rolety okiennej nie wymaga specjalisty

Podobnie jak montaż, tak i demontaż rolety okiennej nie musi być skomplikowany. Jeśli sami montowaliśmy roletę do okna, nie potrzebujemy w zasadzie żadnych większych wskazówek, żeby ją zdemontować. Wystarczy wykonać kilka prostych kroków.

Najpierw zwijamy tkaninę. Haczyki zwykle przytwierdzone są do ramy okiennej za pomocą dwustronnej taśmy klejącej. Należy je delikatnie rozszerzyć i spróbować zdjąć. Jeśli mocno przywarły, możemy sobie pomóc zdejmując najpierw rolkę z tkaniną, o ile roleta nie posiada naprężających żyłek czy prowadnic, czyli jej części nie są przyklejone również do dolnej ramy okiennej. Haczyki bez tkaniny możemy po raz kolejny spróbować lekko oderwać. Jeśli to się nie sprawdza, delikatnie podważamy plastik płaskim, tępym narzędziem, uważając na ramy okienne. Taśmę następnie usuwamy, gdyż nie nadaje się do ponownego montażu. Resztki kleju z ramy okiennej wyczyścimy benzyną ekstrakcyjną. W ten sposób zdemontujemy między innymi rolety okienne z kolekcji Lux, Classic czy rolety mini.

Jak zdjąć rolety wolnowiszące?

Nieco bardziej skomplikowany będzie demontaż rolety wewnętrznej wolnowiszącej, zamontowanej na ścianie lub suficie. Z racji tego, że takie rolety są zamontowane za pomocą kołków rozporowych i wkrętów, przyda się śrubokręt lub wkrętarka, za pomocą której je odkręcimy.

Demontaż rolety w kasecie

Wyjątkiem od reguły będą rolety w kasecie. Te mogą być montowane za pomocą obu rozwiązań. Jedne przy użyciu wkrętów do ram okiennych, inne wraz z obudową zostaną przyklejone za pomocą pasków taśmy. Tym samym demontaż rolety w kasecie będzie wymagać od nas najwięcej wysiłku. W odróżnieniu od rolety zawieszonej na haczykach, rolety w kasecie przyklejane są na większej powierzchni, więc będą wymagały szarpnięcia i oderwania.

Powiązane wpisy

Komentarz

* Imię
* E-mail: Nie publikowany
* Komentarz
Kod

Zanim klikniesz „Przejdź do sklepu" lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie Polityki Prywatności.

Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych.

Klikając „Przejdź do sklepu" lub zamykając okno przez kliknięcie w znaczek X, zgadzasz się z naszym regulaminem Polityki Prywatności.

Polityka Prywatności