Kolor rolet a przepuszczalność światła - jasne czy ciemne rolety?

    Rolety    0Komentarzy
Kolor rolet a przepuszczalność światła - jasne czy ciemne rolety?

Jasne czy ciemne rolety - jeśli właśnie stoisz przed takim wyborem, to przedstawiamy poradnikowy tekst na ten temat. Jaki kolor rolet wybrać do pokoju noworodka, a który będzie odpowiedni do salonu z aneksem? Czy kolor rolet ma wpływ na poziom przepuszczalności światła? Odpowiadamy.

Kolor rolet a poziom przepuszczania światła

Jaki kolor rolet najskuteczniej chroni przed promieniami słońca? Generalna zasada brzmi: im ciemniejsze, tym ta ochrona jest wyższa. Rolety niebieskie, szare, brązowe czy czarne mogą przepuszczać nawet o 30% mniej światła niż modele w stonowanych, jasnych pastelach lub kolorze beżowym czy żółtym. Jasne barwy rozpraszają światło we wnętrzach, a dzięki ciemnym w pokoju panuje półmrok lub ciemność. Poza barwą istotna jest też gramatura tkaniny - im jest ona wyższa, tym skuteczniej chroni przed promieniami słońca.

Czy zawsze kolor rolet ma znaczenie? Nie w każdej sytuacji. W przypadku rolet zaciemniających, których materiał został dodatkowo podgumowany, kolor jest nieważny. Zarówno białe, ecru i beżowe, jak i grafitowe oraz ciemnobrązowe chronią przed przedostawaniem się promieni słonecznym na takim samym poziomie.

Jasne czy ciemne rolety?

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, czy wybrać jasne czy ciemne rolety. Od czego zależy ta decyzja? Przede wszystkim od poziomu nasłonecznienia pomieszczenia, w których chcemy zamontować taką przesłonę okienną. W przypadku bardzo jasnych pokoi z dużą, przeszkloną powierzchnią lub tendencją do nadmiernego nagrzewania się, zdecydowanie lepszym wyborem będą rolety ciemne.

W przypadku kuchni, łazienki czy salonu z aneksem wystarczające będą rolety półprzepuszczające w jasnym kolorze. Istnieje również grupa kolorów neutralnych, które gwarantują poziom zaciemnienia na umiarkowanym poziomie. Są to barwy, takie jak szarość, jasny brąz i beże w ciemniejszej tonacji. Podczas wybierania rolety, gdy pojawią się wątpliwości, można postawić na model z neutralnej palety barw.

Inne kryteria, którymi warto się kierować podczas wyboru koloru rolety, to rodzaj pomieszczenia i jego przeznaczenie. Do pokoju z konsolą do gier lub telewizorem czy salonu z kanapą na poobiednie drzemki, najlepiej sprawdzą się rolety w ciemnym kolorze. Do pomieszczeń, w których pracujemy, czytamy, bawimy się z dziećmi, gotujemy lub zażywamy kąpieli, idealne będą rolety jasne, w ciepłym lub neutralnym kolorze.

Jaki kolor rolet wybrać? Poradnik

  • Rolety w ciepłym kolorze - żółtym, pomarańczowym, czerwonym w różnych odcieniach i tonacjach - są idealne do kuchni i pokoju starszego dziecka.
  • Rolety w zimnym kolorze - zielonym lub niebieskim w różnych odcieniach i tonacjach - idealne do łazienki i pokoju nastoletniego chłopaka.
  • Rolety czarne, ciemnobrązowe lub grafitowe - do pokoju noworodka i sypialni.
  • Rolety fioletowe lub różowe - do sypialni nastolatki i kuchni w stylu prowansalskim.
  • Rolety w neutralnych barwach - beżowym, szarym, brązowym - w razie wątpliwości można sięgnąć po roletę w takim kolorze do dowolnego typu pomieszczenia.
  • Rolety czarne lub białe - ponadczasowa klasyka na wiele różnych okazji. Dla fanów bieli mamy dobrą wiadomość - wystarczy wybrać model z kolekcji 100% zaciemnienia, żeby uzyskać najwyższą możliwą ochronę przed wpadającym do wnętrza światłem.

Istnieje również podział na kolory jasne i ciemne. Rolety w jasnych kolorach rekomendujemy szczególnie do małych lub średniej wielkości pokoi, a rolety ciemne do dużych i przestronnych pomieszczeń.

Powiązane wpisy

Komentarz

* Imię
* E-mail: Nie publikowany
* Komentarz
Kod