Skończyły się czasy, kiedy zasłony i firanki szpeciły okna, zbierały kurz i były nieprzyjazne dla alergików. Dziś nowoczesne osłony okienne stanowią dekorację i elementarną część projektu wnętrza. Sprawdź, co na okno w kuchni, salonie i łazience będzie najbardziej odpowiednie.
Co na okno w kuchni?
Z racji swojej funkcjonalności kuchnia powinna być jasna i użyteczna, nie należy jej nadmiernie przyciemniać kolorem ścian czy grubymi zasłonami. Szczególnie osoby, które lubią spędzać wiele czasu na gotowaniu i pieczeniu, powinny mieć do tego odpowiednio przygotowaną przestrzeń: swobodny dostęp do naczyń, sprzętu AGD, blatów, zlewu i wszystkich składników na potrawy.
W polskim budownictwie dominują kuchnie małe i wąskie, jednak możliwe jest drobne skorygowanie tych dysproporcji. W jaki sposób optycznie je powiększyć, wydłużyć lub rozjaśnić? W kuchni wąskiej zastosować 2 kolory ścian: węższą pomalować jaśniejszym kolorem (najlepiej białym), a szerszą ciemniejszym. Z kolei kuchnię małą można rozjaśnić i optycznie powiększyć za pomocą jasnych kolorów: na ścianach, meblach i w dodatkach. Dodatkowo warto pamiętać, żeby w niewielkich pomieszczeniach ograniczyć do minimum liczbę sprzętów oraz dekoracyjnych dodatków.
Co na okno w kuchni? Uniwersalna koncepcja to jednokolorowa, półprzepuszczająca roleta Lux lub roleta Classic w kolorze żółtym, pomarańczowym lub piaskowym. Osłona okienna w takiej barwie sprawi, że do pomieszczenia będzie wpadać rozproszone naturalne światło w przyjemnej, ciepłej tonacji.
Co na okno do salonu?
Jeżeli zastanawiasz się, co na okno w salonie będzie najodpowiedniejsze, to poznaj kilka aranżacyjnych rozwiązań. Salon, w zależności od jego zastosowania, powinien być jasny lub z możliwością pełnej lub częściowej kontroli nad ilością wpadającego tam światła.
W pierwszym przypadku salon pełni zazwyczaj również funkcję jadalni lub jest połączony z aneksem kuchennym. W takim pomieszczeniu sprawdzi się osłona okienna z materiału półprzepuszczającego. Podczas celebrowania wspólnych, rodzinnych posiłków będzie to wystarczającą ochroną przed wpadającymi promieniami słońca i nagrzewaniem się pomieszczenia.
Drugi rodzaj salonu to taki, który pełni również funkcję sypialni lub strefy relaksu i wypoczynku (z telewizorem, konsolą do gier lub kanapą na poobiednie drzemki). Do takiego salonu idealną osłoną okienną będzie model, który gwarantuje kontrolę nad ilością wpadającego do pomieszczeń światła. Takim produktem jest model rolet dzień i noc.
Odrębnym przypadkiem jest salon mocno nasłoneczniony lub posiadający dużą, przeszkloną powierzchnię. Co na okno do salonu tego rodzaju? Jeżeli osłona okienna w jasnym kolorze, to koniecznie dodatkowo podgumowana - roleta zaciemniająca sprawdzi się wówczas idealnie.
Co na okno do łazienki?
Jeśli zastanawiasz się, co wybrać na okno do łazienki, to podpowiadamy kilka sprawdzonych rozwiązań. W prawie każdej łazience pasować będą elementy marynistyczne. Paski, błękitne, turkusowe i białe dodatki, kotwice, fale i kolory prosto z morza lub plaży to idealny pomysł na zaaranżowanie tego pomieszczenia. Łazienka może być również utrzymana w stylu Hampton, gdzie króluje wakacyjny klimat, naturalne materiały oraz beże, brązy i szarości.
Jeżeli w pozostałych pomieszczeniach panuje surowy minimalizm lub meble i akcesoria są w nowoczesnych, prostych formach, to łazienkę możesz urządzić według jeszcze innego, modnego nurtu - monochromatyzmu. Biel od podłogi aż po sufit to mocny trend w aranżacji, który utrzymuje się od kilku sezonów. Nie tylko łazienka, ale również kuchnia czy sypialnia, może być urządzona wyłącznie w jednym kolorze lub różnych tonacjach tej samej barwy.
Jeżeli nie wiesz, co wybrać na okno do łazienki, to uniwersalnym rozwiązaniem jest roleta mini Lux. Kolor natur (bardzo zbliżony do białego) lub niebieski będą idealnym dopełnieniem łazienki marynistycznej lub całej urządzonej w jednym kolorze.
uwielbiam białe łazienki. Trochę się obawiam pomalować tak moją (nie znoszę płytek od podłogi do sufitu), ale ponoć ze śnieżki mają dobre te farby kuchnia/łazienka. Muszę wypróbować, bo mam już dość mojej łazienki we wszystkich kolorach tęczy