Styl Hampton jest zainspirowany nadmorskimi willami. Nazwa nurtu pochodzi od dwóch miejscowości: East Hampton i Southampton, zlokalizowanych nad morzem. Elegancja ze szczyptą wakacyjnego luzu - oto kwintesencja stylu Hampton. Jak urządzić salon i sypialnię w tym nurcie? Podpowiadamy.
Styl Hampton we wnętrzach
Siłą stylu Hampton jest ponadczasowość, dlatego w trakcie aranżowania salonu lub sypialni bezpieczniej jest wybierać klasyczne, proste linie mebli i neutralne kolory, a zrezygnować z chwilowych i ulotnych trendów. Kolory? Biel, szarość i wszelkie odcienie błękitu i morskiego z dodatkiem drewna i metalowych akcentów. Meble? Rustykalne, przecierane lub ratanowe. Dodatki i dekoracje? W marynistyczne lub geometryczne wzory. Osłony okienne? Proste w formie, monochromatyczne rolety okienne, w neutralnej lub zimnej tonacji.
Cechy stylu Hampton
Jak zrealizować styl Hampton we wnętrzach? Najważniejszy jest wybór odpowiednich kolorów i faktur oraz dodatków w marynistycznym stylu. Styl Hampton jest nazywany również New Hampton lub Beach Style - wszystkie to nazwa tego samego nurtu. Najbardziej charakterystyczne dla niego cechy to:
neutralna kolorystyka
Kolory z palety neutralnych, inspirowanych nadmorskimi kurortami. Dom w stylu Hampton to przede wszystkim białe ściany i drewniane podłogi. Wszystkie elementy wnętrz są jasne, pastelowe. Jakie barwy będą najbardziej odpowiednie? Krem, piasek i kość słoniowa, uzupełnione o kolory, takie jak granat, turkus i delikatne błękity. Pomyśl o kolorach, które widzisz na plaży lub nad morzem: morski jak spienione fale, szary lub grafitowy jak kamienie wyrzucone na brzeg, beżowy lub złoty jak piasek. Niezwykle popularna i modna barwa to również duck egg blue.
wzory, printy i tekstury
Jeśli chodzi o oryginalne materiały i tekstury, wpisujące się w styl Hampton, to najlepsze będą te pochodzące prosto z natury: ratan, wiklina, juta, len i drewno. Wzory w stylu Hampton są przede wszystkim marynistyczne, a poza tym geometryczne: paski, krata, sześciokąty, pojawia się również koniczyna marokańska.
światło
Im więcej naturalnego światła, tym lepiej. Podczas wybierania osłon okiennych warto wybierać takie, które wpuszczają promienie słoneczne do wnętrza. Mogą to być rolety okienne półprzepuszczające lub typu dzień i noc. Jakie oświetlenie będzie pasować do wnętrz urządzonych w stylu Hampton? Najbardziej charakterystyczne są pękate lampy stołowe lub lampy stojące z abażurem w kolorze szarym, morskim lub białym - koniecznie na nóżce drewnianej lub metalowej.
wygoda
Styl Hampton wywodzi się z domków w nadmorskich miejscowościach, które służą za bazę urlopową. Ich wnętrza są urządzone w taki sposób, żeby służyły wypoczynkowi i relaksowi. Miękkie kanapy na poobiednie drzemki, hamak lub fotel bujany na tarasie, przytulna sypialnia - w każdym pomieszczeniu powinien znajdować się kącik, w którym można błogo poleniuchować.
Salon w stylu Hampton
Jak urządzić salon w stylu Hampton? Przede wszystkim postaw na spokojną i stonowaną paletę kolorów, z dominacją bieli i błękitu. Salon w tym nurcie powinien być z jednej strony wygodnie urządzony, żeby pełnić funkcję strefy relaksu, a z drugiej być w wyrafinowanym stylu. Biel to zawsze dobry pomysł - matowa na ścianach jest bardzo w stylu Hampton.
Plecione wiklinowe lub ratanowe kosze będą idealne do przechowywania rzeczy, dzięki nim łatwo uporządkować przestrzeń salonu i przed przyjściem gości schowasz wszystkie niepotrzebne rzeczy i bibeloty. Użycie wzorów, takich jak koniczyna marokańska, geometryczne fale lub marynarskie pasy, na przykład na poszewkach poduszek lub dywanie oraz świeże kwiaty w szklanych, przejrzystych wazonach będą idealnym dopełnieniem salonu w stylu Hampton.
Styl Hampton w sypialni
Sposób na sypialnię w stylu Hampton? Postaw na żeglarskie płótno oraz dużo niebieskich akcentów. Niebieski w każdym możliwym odcieniu uspokaja i odpręża, dlatego będzie idealną barwą do pokoju, w którym śpisz. Rustykalne, drewniane meble oraz dębowa podłoga będą podstawą twojej sypialni urządzonej w tym stylu. Stolik nocny, duża skrzynia na pościel lub przechowywanie innych rzeczy, regał drabinowy w kolorze naturalnego drewna lub wykonany wikliny (ewentualnie ratanu) doskonale odnajdą się we wnętrzu w stylu Hampton.
Śnieżnobiała pościel i dużo dodatkowych, miękkich warstw: narzuta, koc i poduszki w odcieniach błękitu i turkusowego to kolejne elementy do aranżacji sypialni. Zagłówek łóżka - tapicerowany lub klasyczny, gładki - również nawiązuje do tego nurtu. Naturalne i przewiewne materiały - len i bawełna - to podstawa, mogą występować również w charakterze obicia kanapy i krzeseł. Dodatki i ozdoby z wikliny i ratanu oraz marynistyczne elementy i tekstylia: poszewki na poduszki, dywany, obrusy lub obicia krzeseł w kolorach niebieskim lub morskim dopełnią całości.
Komentarz