Jak ochłodzić mieszkanie bez inwestycji w klimatyzację?

    Aranżacje wnętrz    0Komentarzy
Jak ochłodzić mieszkanie bez inwestycji w klimatyzację?

Jak radzić sobie w najgorętsze dni w roku w mieszkaniu bez klimatyzacji? Żeby obniżyć temperaturę w pomieszczeniu nawet o kilka stopni, zastosuj kilka sprytnych patentów.

Jak ochłodzić mieszkanie - pomysły

W najbardziej upalne dni w roku w twoim mieszkaniu panują niemiłosierne upały? Jest kilka sposobów na to, jak temu zaradzić bez inwestowania w klimatyzację. Co zrobić, żeby obniżyć temperaturę w pomieszczeniu? Jak ochłodzić mieszkanie? Wypróbuj następujące rozwiązania.

 • Regularne wietrzenie - w celu pozbycia się pary wodnej, która powstaje w czasie gotowania, prasowania, prania oraz - o czym często się zapomina - oddychania domowników.
 • Zamykanie okien na czas największych upałów - paradoksalnie wietrzenie przynosi czasem więcej szkody niż pożytku - wpuszczanie gorącego powietrza do pokoju nie sprzyja nadrzędnemu celowi, który chcemy uzyskać, czyli ochłodzeniu.
 • Odpowiednie osłony okienne - zrezygnuj z cienkich, ozdobnych firan lub zbierających kurz zasłon. Najskuteczniejsza broń na upały to rolety zaciemniające. Podgumowany materiał, z którego zostały wykonane, zapewnia maksymalny poziom zaciemnienia, a ponadto przeciwdziała nagrzewaniu się pomieszczeń.
 • Nawilżanie powietrza - włącz nawilżacz powietrza lub powieś mokre ręczniki, prześcieradła czy inne materiały o dużej powierzchni. Zwiększy to wilgotność powietrza oraz doda przyjemnego chłodu.
 • Sprawdzenie drożności kratek i kanałów wentylacyjnych - niedrożne lub zatkane kratki mogą spowodować, że pomieszczenie nadmiernie się nagrzewa. Regularny przegląd zapewni drożność instalacji i prawidłową cyrkulację powietrza w pomieszczeniach.
 • Wykorzystanie konwekcji powietrza - ciepłe powietrze unosi się do góry. Jeśli śpisz na poddaszu lub na górze w dwupoziomowym mieszkaniu czy kilkupiętrowym domu, to przenieś się na parter.
 • Ograniczenie do minimum liczby włączonych urządzeń - jeżeli nie musisz, to podczas największych upałów nie włączaj piekarnika, tostera, starego komputera stacjonarnego lub telewizora, nie uruchamiaj suszarki do włosów i lamp, nie gotuj skomplikowanych potraw, których czas przyrządzania to kilka godzin. Dlaczego? Powód jest prosty: żarówki, urządzenia starego typu i sprzęt kuchenny wydzielają bardzo duże ilości ciepła.
 • Poprawienie cyrkulacji powietrza - za pomocą wiatraków lub przeciągu.

Jak ochłodzić mieszkanie latem? Patenty dla domowników

Poza sposobami na ochłodzenie pomieszczeń istnieje również kilka sprytnych patentów, żeby ulżyć domownikom w czasie największych upałów. Oto najciekawsze pomysły:

 • Użyj termoforu - wlej do niego zimną wodę. Jeżeli nie masz termoforu, to zastąp go butelką po wodzie mineralnej lub innym napoju.
 • Wybierz naturalne materiały - zarówno ubrania, jak i pościel powinny być przewiewne, sięgnij po rzeczy z bawełny, lnu lub jedwabiu. Gwarantujemy, że poprawi to komfort życia i jakość snu oraz zredukuje potliwość.
 • Pij dużo płynów - regularnie się nawadniaj, pij dużo wody, zrezygnuj z herbaty, kawy i alkoholu, bo odwadniają.
 • Rób mokre okłady - na czoło, kark, nadgarstki i miejsca pod kolanami, czyli na wszystkie pulsujące w twoim ciele punkty nałóż mokry okład. Możesz również użyć dostępnych w aptece kompresów, których używa się w przypadku stłuczeń i skręceń.

Powiązane wpisy

Komentarz

* Imię
* E-mail: Nie publikowany
* Komentarz
Kod