Inspiracja: aranżacja salonu w stylu art deco

    Aranżacje wnętrz    0Komentarzy
Inspiracja: aranżacja salonu w stylu art deco

Tęsknisz za elegancją z dawnych lat? Zainspiruj się stylem art deco. Wyrafinowane dodatki, ekskluzywne meble, odważna geometria i błysk to kwintesencja tego nurtu. Odmień wygląd swojego salonu w duchu stylistyki rodem z Wielkiego Gatsby’ego.

Styl art deco - historia

Styl art deco rozwinął się w latach 20. i 30. ubiegłego wieku w Ameryce i Europie. Powstał w opozycji do poprzedzającego go, dominującego w sztuce i aranżowaniu wnętrz nurcie Art Nouveau (oznaczającego secesję). Styl art deco został zainspirowany osiągnięciami nowoczesnej technologii lat dwudziestych XX wieku, które można dostrzec w płynnych liniach oraz geometrycznych kształtach.

Art deco szybko stał się niezwykle popularnym trendem, co stawało się coraz bardziej widoczne przede wszystkim w architekturze i modzie. Od lat 20. aż do początku lat 50. dominował. Został zdetronizowany dopiero przez styl mid century modern. Na początku XXI wieku art deco przeżywa swoją drugą młodość i triumfalnie powróciło do łask w różnych dziedzinach. Styl jest zarazem elegancki, efektowny, jak i funkcjonalny, dlatego przetrwał próbę czasu.

Art deco we wnętrzach

Wyznaczniki stylu art deco? Materiały to przede wszystkim stal nierdzewna, chrom, drewno, kryształ, jadeit, skóry (rekomendujemy oczywiście sztuczne), a poza tym również wzory zwierzęce, powierzchnie lakierowane i lustra. Dominujące kolory? Czerń, srebro i biel. Barwy w dodatkach i akcesoriach? Przede wszystkim złoty lub głęboki żółty, czerwony, zielony, niebieski i różowy.

Nadrzędne wyznaczniki nurtu art deco to geometryczne linie, symetria oraz dyscyplina przestrzenna (w opozycji do chaotycznej secesji). Nawet w przypadku przedmiotów użytkowych projekty były perfekcyjnie wykonane, a użyte do produkcji materiały wysokiej jakości, co znacznie podwyższało cenę za finalny produkt.

Meble - o klasycznej linii lub zaokrąglonych kształtach, drewniane, niekiedy ze zdobionymi złoceniami, najpopularniejsze: biurko, toaletka, kredens i komoda. Dodatki w stylu art deco? Wiszące lampy, kryształowe lustra, zabytkowe lub stylizowane na stare rzeźby i wazy.

Styl art deco można wykorzystać na wiele sposobów - zaczerpnąć pojedyncze elementy lub całkowicie odmienić wnętrze w duchu splendoru i luksusu.

Salon w stylu art deco

Wnętrze w stylu art deco można stworzyć przy użyciu kolorów, materiałów i wzorów typowych dla tego nurtu. Jak zaaranżować salon? Przedstawiamy kilka pomysłów:

 • dwie palety do wyboru: pierwszy pakiet to biały, srebrny i czarny, drugi stonowane pastele: beż i róż z dodatkiem błysku (w kolorze srebrnym lub złotym);
 • ciemno lub jasno - art deco zrealizuj na 2 sposoby. Duży, przestronny salon możesz urządzić za pomocą ciemniejszej palety barw, a mały lub wąski jasnymi kolorami;
 • lakierowane meble - jeśli masz matowe, to przemaluj je odpowiednią farbą, która nada im błysku;
 • miksowanie wzorów - łącz ze sobą różne wzory (na przykład roślinne ze zwierzęcymi). Eklektyzm to jedna z cech stylu art deco!
 • wykorzystanie podłogi - charakterystyczne dla art deco są płytki ułożone we wzór jodełki (na przykład białe i czarne lub w różnej tonacji brązu i beżu);
 • roleta - półprzepuszczająca do salonu zaaranżowanego w ciemnych kolorach lub 100% zaciemnienia - do salonu jasnego, mocno nasłonecznionego. Nowoczesne rolety o klasycznej linii stworzą idealny balans z bogatymi meblami i dodatkami;
 • dywan - w geometryczny, zygzakowaty wzór lub w jodełkę;
 • mosiądz, miedź, chrom - dodatki do domu lub dekoracje z takich materiałów idealnie wpisują się w nurt art deco;
 • meble z zaokrąglonymi nóżkami;
 • drewno - heban, orzech, klon lub jesion (w wersji saute lub lakierowanej);
 • zdobione uchwyty w szafkach i komodzie;
 • lustrzane panele ścienne;
 • bogato zdobiony, kryształowy żyrandol;
 • chromowane lampy.

Powiązane wpisy

Komentarz

* Imię
* E-mail: Nie publikowany
* Komentarz
Kod