Jak ozdobić okno? Postaw na klasykę

    Aranżacje wnętrz    0Komentarzy
Jak ozdobić okno? Postaw na klasykę

Jeżeli zastanawiasz się, jak ozdobić okno, to postaw na klasykę, która nigdy nie straci na aktualności. Uniwersalne i ponadczasowe dodatki mogą łączyć w sobie zarówno dekoracyjny charakter, jak i funkcjonalność.

Jak ozdobić okno? 5 zasad

Przedstawiamy 5 zasad, którymi warto się kierować podczas aranżowania wolnej przestrzeni parapetu i okna.

1. Umiar

Nie przeładowuj parapetu. Bez względu na nurt, jakim się kierujesz podczas aranżacji wnętrza, zachowaj zdrowy rozsądek. Zbyt wiele rzeczy na parapecie utrudnia otwieranie okna, a może nawet przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu i blokować dostęp do przedmiotów znajdujących się w pobliżu okna.

2. Światło

Nie zasłaniaj całego okna i nie zabieraj wnętrzom światła. Polska architektura i projekty mieszkań nierzadko w ogóle nie uwzględniają okien. Wiele starszych mieszkań w blokach z lat 60. czy 70. nie posiada okien w łazience czy kuchni. Jeżeli twoje mieszkanie posiada okno, to nie zabieraj sobie przyjemności i korzyści płynących z wpadającego, naturalnego światła.

3. Estetyka w parze z funkcjonalnością

Dekoracje - jak sama nazwa wskazuje - pełnią przede wszystkim ozdobną funkcję, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przy okazji były również funkcjonalne. Ustawienie szklanych pojemników na parapecie nabierze sensu, jeśli przesypiesz do nich przyprawy, herbatę, kawę lub posadzisz w nich rośliny.

4. Ponadczasowość

Podczas wyboru dekoracji okiennych miej z tyłu głowy, że klasyczne projekty i proste linie są uniwersalne i nie przeminą wraz z chwilową modą. Wybieranie ponadczasowych elementów do wnętrz sprawi, że nie będzie potrzeby ciągłych zmian i podążania za trendami. Dobrym pomysłem są rolety okienne, bo od lat nie znikają z listy pomysłów na uniwersalną i klasyczną przesłonę okienną.

5. Ekologia

Wspieranie ekologicznych rozwiązań jest nie tylko etyczne, ale również bardzo modne. Korzystanie z materiałów z recyklingu lub nadawanie przedmiotom nowego życia - użycie do funkcjonalnej dekoracji starych słoików, pojemników na herbatę, puszek po kawie - to estetyczne i zupełnie darmowe aranżacyjne rozwiązanie.

Dekoracja okna w kuchni

Jeżeli zastanawiasz się, jak ozdobić okno w kuchni, przedstawiamy kilka klasycznych rozwiązań, które sprawdzą się bez względu na styl, w jakim zostało zaaranżowane wnętrze.

  • Żywa ozdoba - doniczki z ozdobnymi roślinami lub ziołami to doskonały pomysł na aranżację klasycznej kuchni. Po przyprawy zawsze można sięgnąć w chwili gotowania i dodać je do przyrządzanego dania. Rośliny z ozdobnymi liśćmi lub kwiatami będą dekorować parapet i pięknie pachnieć
  • Szklana ozdoba - mogą to być słoiki, pojemniki na przyprawy czy herbatę i kawę, Szkło to trwały i ekologiczny materiał. Przez szkło matowe lub kolorowe pięknie rozprasza się światło, tworząc wyjątkowy efekt.
  • Drewniana ozdoba - na przykład pięknie rzeźbione deski do krojenia - jeżeli nie są używane, to mogą leżeć na parapecie w charakterze ozdoby. Inna propozycja to organizer na sztućce lub noże. Taki dodatek może stanowić dopełnienie dla drewnianego chlebaka lub maselniczki. Akcesoria i dekoracje z drewna wpisują się w nurt na ekologiczne dodatki prosto z natury.
  • Ozdoba z odzysku  - jeżeli posiadasz nieużywany durszlak, sitko, starą bańkę na mleko lub ocynkowaną doniczkę, to możesz dać im drugie życie i wykorzystać w charakterze funkcjonalnej ozdoby, doniczki lub pojemnika na przyprawy.

Dekoracja okna w salonie

Jak ozdobić okna w salonie? Przedstawiamy uniwersalne pomysły w klasycznym stylu.

  • Światło - mała stojąca lampka, latarenka, świeczka lub zestaw świeczek to zawsze dobry pomysł do salonu. Punktowe światło to ponadczasowy element, który odnajdzie się w każdej aranżacji, bez względu na styl dominujący w pomieszczeniu.
  • Rośliny - rośliny we wnętrzu to ponadczasowa klasyka. Jeśli masz smykałkę do ogrodnictwa i hodowli, to wybierz efektowne gatunki, takie jak monstera, kalatea, maranta czy filodendron. Dla osób, które nie mają ręki do kwiatów, rekomendujemy kaktusy i sukulenty. Mało wymagająca jest również lawenda, która pięknie pachnie, a dodatkowo zdobi wnętrze.
  • Książki lub czasopisma - salon to miejsce wypoczynku i relaksu. Propozycja ozdobienia okna takimi przedmiotami, to coś dla fanów czytania, ale nie tylko. Pięknie wydane i zdobione książki lub w neonowych oprawkach mogą pełnić czysto dekoracyjną funkcję.
    Ustawienie okładek kolorami lub według grubości będzie ciekawym, aranżacyjnym smaczkiem, który poza dekoracją będzie również zachęcał do sięgnięcia w wolnej chwili po ulubiony tytuł.

Powiązane wpisy

Komentarz

* Imię
* E-mail: Nie publikowany
* Komentarz
Kod