Pokój alergika - jak urządzić? Rolety dla alergika

    Rolety    0Komentarzy
Pokój alergika - jak urządzić? Rolety dla alergika

Alergia na roztocza kurzu domowego jest coraz powszechniej występującą dolegliwością. Na szczęście nie jesteśmy wobec niej bezradni. Urządzając pokój alergika - dzięki kilku sprawdzonym wskazówkom - możemy w znacznym stopniu ograniczyć źródła znajdujących się w pomieszczeniu alergenów.

Kichanie, kaszel, katar, łzawiące, zaczerwienione oczy oraz spuchnięte powieki, duszności i problemy z oddychaniem - to najczęściej występujące objawy alergii na roztocza kurzu domowego. Zdarza się również, iż uczulenie na kurz manifestuje się w postaci zmian na skórze - zaczerwienienia, pokrzywki oraz nadmiernie łuszczącego się naskórka. Intensywność występowania objawów nasila się zazwyczaj rano, bezpośrednio po przebudzeniu, a także wieczorem.

Nieleczona alergia nie tylko znacząco obniża komfort życia chorego, ale może również prowadzić do alergicznego nieżytu nosa lub atopowego zapalenia skóry (AZS). Dlatego tak ważne jest wczesne wykrycie alergii oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Rolety dla alergika - zamiast firanek i zasłon

Wystąpienie objawów uczulenia w dużej mierze ograniczyć można poprzez eliminację roztoczy kurzu w najbliższym otoczeniu. Warto o tym pamiętać urządzając pokój alergika. Tradycyjna dekoracja okien w postaci materiałowych zasłon nie będzie w tym przypadku idealnym rozwiązaniem. Zdecydowanie lepszym wyborem są rolety - gromadzi się na nich mniej kurzu, a dodatkowo znacznie łatwiej utrzymać je w czystości.

W pokoju alergika sprawdzą się zwłaszcza rolety dzień noc - wykonane z dwóch ułożonych naprzemiennie tkanin: transparentnej i zaciemniającej. Dzięki nim mamy możliwość płynnej regulacji dopływu światła do pomieszczenia, zrezygnować możemy więc nie tylko z zasłon, ale i z firanek. Zadbajmy jednak o to, aby wybrane przez nas rolety zawierały atest higieniczny oraz zabezpieczone były specjalnym impregnatem chroniącym tkaninę przed zabrudzeniem.

Pokój alergika - na co zwrócić uwagę?

Oprócz firanek i zasłon z pokoju alergika zniknąć powinny zarówno dywany, jak i wykładziny oraz wszelkiej maści tapicerowane meble - to właśnie w nich najchętniej lokują się roztocza kurzu domowego. Najbardziej przyjazne dla alergika będą meble oraz podłogi drewniane, najlepiej zabezpieczone wodorozcieńczalnym lakierem.

Warto postawić także na zamykane szafki - pozbawione są one otwartych półek, na których szybko gromadzi się kurz. Urządzając pokój małego alergika pamiętać należy również o tym, aby na regałach nie leżały luzem zabawki, książki i kolekcje figurek. Ulokujmy je w odpowiednich, szczelnie zamykanych pojemnikach. Ograniczmy również ilość posiadanych przez malucha maskotek. Są one niestety idealnym siedliskiem nie tylko alergizujących roztoczy, ale także - bakterii.

Dbałość o porządek dzień po dniu

Chcąc w jak największym stopniu ograniczyć ilość „zamieszkujących” pokój alergika roztoczy, starajmy się codziennie rano wietrzyć pomieszczenie oraz dokładnie wycierać - najlepiej przy użyciu wilgotnej szmatki - znajdujące się w nim rolety, meble, parapety oraz ramy obrazów.

Powiązane wpisy

Komentarz

* Imię
* E-mail: Nie publikowany
* Komentarz
Kod