Salon w stylu retro - inspiracje

    Aranżacje wnętrz    0Komentarzy
Salon w stylu retro - inspiracje

Przytulny i ciepły salon w stylu retro to wnętrze, w którym funkcjonalna nowoczesność łączy się zamiłowaniem do tradycji. Aby poczuć jego niepowtarzalny, nastrojowy klimat, usiądźmy w opływowym, aksamitnym fotelu, posłuchajmy dawnych melodii płynących z zabytkowego gramofonu i pozwólmy, aby chociaż na chwilę czas stanął w miejscu.

Drugie życie mebli, czyli jak urządzić salon retro?

W salonie retro powrót do przeszłości w dobrym stylu możliwy jest przede wszystkim za sprawą starych, odrestaurowanych mebli. We wnętrzu królują duże, wygodne kanapy, tapicerowane lub wyściełane aksamitem oraz stojące na skośnych nóżkach - drewnianych lub metalowych - opływowe sofy.

W aranżacjach w stylu retro nie może zabraknąć ponadto stylowych foteli z drewnianymi podłokietnikami, obitych welurem w eleganckie kwiatowe wzory lub pasy. Charakterystyczne dla tego stylu są również krzesła Eames oraz stoliki kawowe w kształcie nerki z fornirowanym blatem.

Komody i szafy najczęściej wykonane są z ciężkiego, naturalnego, ciemnego drewna. Lekkości dodają im jednak dekoracyjne wyżłobienia na frontach, gięte nogi oraz finezyjne uchwyty.

Drewno, koronka i szprosy

Na podłodze w salonie w stylu retro pięknie prezentować będą się drewniane, ręcznie postarzane deski, z wyraźnie zarysowanymi słojami i dużymi sękami oraz naturalnymi przebarwieniami. Sprawdzi się także klasyczny, ułożony w jodełkę parkiet, przykryty pięknym dywanem w orientalne wzory.

Okna w salonie retro powinny być duże, najlepiej drewniane i ze szprosem - czyli listwą dzielącą okno na kwatery. Udekorujmy je białymi, koronkowymi firankami, a zamiast falbaniastych, gromadzących kurz zasłon, wybierzmy równie eleganckie, ale bardziej praktyczne rolety. Najlepiej te z półprzepuszczającego materiału, przez które do salonu w stylu retro wpadnie delikatnie rozproszone, naturalne światło.

W dużym, przestronnym wnętrzu postawić możemy na rolety w wyrazistych, ciemnych kolorach, w mniejszych pomieszczeniach lepiej zastosować rolety w jasnych, pastelowych barwach.

Salon w stylu retro - dekoracje

Wnętrza w stylu retro lubią wszelkiego rodzaju dodatki i bibeloty z duszą. Aranżując salon w stylu retro zadbajmy więc o to, aby znalazły się w nim ciężkie, ozdobne lustra w drewnianej lub pozłacanej ramie, czarno-białe lub wykonane w technice sepii rodzinne fotografie, a także oprawione w postarzane ramy portrety przodków.

Salon w stylu retro powinny przyozdobić  ponadto stylowe lampy i ręcznie kute, postarzane świeczniki. Dekoracji w stylu retro szukajmy w antykwariatach i na lokalnym pchlim targu.

Retro w nowoczesnej odsłonie

Styl retro występuje zarówno w tradycyjnej, jak i nieco odmłodzonej - jaśniejszej i lżejszej wersji, pełnej nasyconych, odważnych kolorów oraz geometrycznych wzorów. Urządzając nowoczesny salon retro, zamiast ciężkich, masywnych mebli wybierzmy te modele, które stylistycznie nawiązują do mebli sprzed kilkudziesięciu lat, są jednak - dzięki zastosowaniu techniki meblowej niedostępnej za czasów naszych babć - dużo bardziej funkcjonalne i komfortowe w użytku. Na ścianach powieśmy reprodukcje obrazów Andy’ego Warhola, a na komodzie inspirowanej stylem retro,  postawmy kultową lampę lawa.

Powiązane wpisy

Komentarz

* Imię
* E-mail: Nie publikowany
* Komentarz
Kod