Salon w stylu rustykalnym - jak zaaranżować?

    Aranżacje wnętrz    0Komentarzy
Salon w stylu rustykalnym - jak zaaranżować?

Ciepły, swojski i przytulny styl rustykalny nie szuka bogactwa i blichtru. Znaleźć możemy w nim raczej nutę nostalgii za przeszłością, tęsknotę za tradycją oraz sielskim spokojem charakterystycznym dla letniego, niespiesznego popołudnia na wsi. Urządzając salon w stylu rustykalnym skierujmy się zatem ku naturze - postawmy na kamień, drewno, ludowe wzory oraz dodatki w postaci przedmiotów, które mają duszę.

Wszystko zaczęło się od krzesła

Styl rustykalny swoją nazwę zawdzięcza angielskiemu słowu „rustic”, znaczącemu „wiejski”, „chłopski”, „swojski”. Przywędrował do Europy zza oceanu. To w Stanach Zjednoczonych bowiem, w 1903 roku, Thomas Lee zaprojektował  pierwszy mebel w stylu rustykalnym - słynne krzesło ogrodowe „Adirondack”. Składało się ono z jedenastu części wyciosanych z jednej deski i miało służyć amerykańskiemu projektantowi w jego domku letniskowym, mieszczącym się na zboczach gór Adirondack, od których mebel wziął swoją nazwę.

Salon rustykalny w barwach natury

Salon w stylu rustykalnym pełen jest jasnych, ciepłych kolorów. Na ścianach prym wiedzie biel - czysta lub złamana subtelnymi żółcieniami. Nierzadko pojawiają się także odcienie brązu i beżu oraz rozmyte zielenie i błękity. Styl rustykalny lubi nierówne, chropowate powierzchnie - jedną ze znajdujących się w salonie ścian z powodzeniem przyozdobić możesz zatem naturalną, czerwoną cegłą lub surowym kamieniem. We wnętrzach w stylu rustykalnym pięknie prezentować się będą ponadto drewniane, ścienne panele lub biała boazeria.

Podłoga w stylu rustykalnym przeważnie wykonana jest z drewna. Jednak zamiast wymuskanego, lśniącego parkietu w salonie rustykalnym królują subtelnie postarzane deski lub panele z widocznymi rysami i słojami, sprawiające wrażenie nadgryzionych zębem czasu. W dużym, przestronnym salonie rustykalnym postaw na szlachetną i elegancką podłogę z ciemnego drewna. Na mniejszej przestrzeni lepiej sprawdzą się natomiast naturalne lub pobielone deski oraz panele laminowane imitujące drewno, które optycznie powiększą pomieszczenie.

Aranżacja okien - tradycja i nowoczesność

Ciepły, przytulny salon w stylu rustykalnym trudno wyobrazić sobie bez firanek - delikatnych, ażurowych lub wykończonych koronką. Warto jednak połączyć tradycję z nowoczesnością i zamiast ciężkich, zbierających kurz zasłon, postawić na odpowiednio dobrane rolety. Do salonu rustykalnego najbardziej odpowiednie będą klasyczne rolety okienne z półprzepuszczalnej tkaniny w kolorze ecru, jasnego beżu lub ciemnego brązu. Ciekawy efekt aranżacyjny uzyskać możesz także decydując się na rolety dzień noc, wykonane z tkaniny w nachodzące na siebie poziomo pasy, transparentne i zaciemniające, dzięki którym możliwe jest swobodna regulacja dopływu światła do pomieszczenia.

Meble do salonu rustykalnego

Powinny być proste, ponadczasowe i funkcjonalne, najlepiej wykonane z surowego, noszącego wyraźne ślady obróbki stolarskiej drewna. W salonie w stylu rustykalnym ustaw więc masywną, nieco ciężką, pozbawioną fantazyjnych ozdobników komodę, wygodne, obite skórą lub naturalnymi tkaninami meble wypoczynkowe, a w centralnej części pomieszczenia - solidny, oczywiście drewniany stół, najlepiej wykonany przez lokalnego rzemieślnika lub zakupiony na targu staroci. Chcąc nadać wnętrzu wyjątkowy, urokliwy klimat zainwestuj w biały lub pomalowany w ludowe wzory kredens - umieść w nim gliniane, ręcznie wykonane kubeczki, dzbanuszki i talerze.

Dodatki i dekoracje w stylu rustykalnym

Wbrew obiegowym opiniom, wnętrze w stylu rustykalnym nie powinno być przeładowane dodatkami. Pamiętaj więc o tym, aby zachować umiar. Sielski charakter salonu w stylu rustykalnym podkreślić możesz suszonymi kwiatami umieszczonymi w dekoracyjnym, ceramicznym wazonie. Postaw go na komodzie udekorowanej koronkową, wykonaną na szydełku serwetą lub stole przykrytym lnianym, haftowanym w ludowe wzory obrusem. Wyjątkowy klimat wnętrzu nadadzą również wiklinowe kosze, lampy stylizowane na naftowe, zabytkowe zegary oraz wiszące na ścianach kilimy, przedstawiające sceny rodzajowe z życia na wsi.

Powiązane wpisy

Komentarz

* Imię
* E-mail: Nie publikowany
* Komentarz
Kod