Jak dbać o rolety?

    Rolety    1Komentarzy
Jak dbać o rolety?

Rolety okienne pomagają chronić wnętrza domów przed słońcem, zapewniają prywatność oraz mają duże walory dekoracyjne. Żeby jednak zachować ich dobry wygląd przez dłuższy czas, warto o nie odpowiednio dbać. Czy wiesz jak dbać o rolety?

Usuwanie kurzu z rolet

Rolety są zrobione z materiału z tzw. apreturą, która ma chronić tkaninę przed osiadaniem kurzu i brudem. Nie zwalnia to nas jednak z systematycznego usuwania tych niewielkich ilości kurzu, który jednak na rolecie osiadł. Do tego celu najlepiej wykorzystać odkurzacz z miękką i czystą końcówką. Należy ustawić niewielką siłę ssania, żeby uniknąć mocnego zasysania tkaniny. Takie działanie może bowiem spowodować nieestetyczne zagniecenia na materiale i w efekcie zepsuć jej wygląd.

Do usuwania kurzu, zamiast odkurzacza, można również używać miotełek ze specjalnych włókien np. z mikrofibry, które mają zdolność przyciągania cząsteczek kurzu.

Jak usunąć drobne zabrudzenia?

Oprócz kurzu na roletach z czasem mogą pojawić się różnego rodzaju zabrudzenia. Jeśli są niewielkie, to warto spróbować usunąć je za pomocą pocierania gumką do mazania. W przypadku zabrudzeń mocniejszych, którym gumka nie pomaga, konieczne wydaje się użycie delikatnych środków myjących np. mydła czy płynu do naczyń.

Płyn na rolety okienne należy nanosić wyciśniętą z nadmiaru wody gąbką, delikatnie pocierając w miejscu zabrudzenia. Zbyt duża ilość wody lub intensywniejsze tarcie może skutkować brzydkimi zaciekami na tkaninie, które niestety potem będą mocno widoczne. Warto pamiętać, żeby mokrą roletę pozostawić rozwiniętą aż do wyschnięcia i dopiero wówczas ją zwinąć.

Jak dbać o rolety – czego nie robić

Na koniec warto dodać, czego absolutnie nie należy robić, jeśli rolety mają działać. Otóż absolutnie nie wolno wsadzać rolet do pralki, bo to grozi ich całkowitym zdeformowaniem i po takim praniu roleta będzie nadawać się tylko do kosza.

Rolet okiennych nie można również prasować. Jak wcześniej wspomniano, są one pokryte specjalnymi środkami zapewniającymi odpowiednią apreturę, które w kontakcie z gorącym żelazkiem uległyby zniszczeniu. Podobnie mogłoby się stać z żelazkiem, któremu kontakt z tymi substancjami również mógłby poważnie zaszkodzić.

Powiązane wpisy

1Komentarzy

  • Avatar
   Marta
   maj 23, 2017

   Ciekawy i praktyczny wpis. Pozdrawiam!

Komentarz

* Imię
* E-mail: Nie publikowany
* Komentarz
Kod

Zanim klikniesz „Przejdź do sklepu" lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie Polityki Prywatności.

Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych.

Klikając „Przejdź do sklepu" lub zamykając okno przez kliknięcie w znaczek X, zgadzasz się z naszym regulaminem Polityki Prywatności.

Polityka Prywatności