
Styl glamour pojawił się na początku XX wieku w opozycji do minimalizmu. Obecnie jest to również zupełny kontrast dla nurtu klasycznego i skandynawskiego. Najczęściej wnętrza glamour zawierają elementy w kolorze fioletowym lub różowym. Dodatki, akcesoria i tkaniny błyszczą i odbijają światło. Pojawia się złoto lub srebro, lśniący, chromowany metal, połyskujące szkło, lakierowane drewno.
Jednak styl glamour to nie wnętrza niczym z czasów Ludwika XV - przepych i nadmiar w ozdobnych elementach nie jest mile widziany. Jak znaleźć balans podczas aranżowania salonu w stylu glamour? Ile stonowanych elementów, a jaką liczbę błyszczących dodatków wybrać? Podpowiadamy.
Akcesoria i dodatki w stylu glamour
W inspiracjach z blogów wnętrzarskich styl glamour występuje prawie zawsze z kolorami z palety różów i fioletów. Te barwy występują w akcesoriach lub na fragmencie jakiejś powierzchni: zasłonie, poduszkach, roletach lub jednej ścianie (jako tapeta lub farba).
Pojawiają się złote lub srebrne akcesoria: ozdobne bibeloty, ramki na zdjęcia. Tkaniny? Błyszczące np. na poduszkach, pokryciu krzesła, nakryciu łóżka lub sofy. Inne akcesoria w stylu glamour to metalowe lampy, duży zegar na ścianę. Dodatkami mogą być również zdobione, stylizowane na zabytkowe ramy: obrazów, zdjęć i luster. Bardzo popularny dodatek to błyszczący żyrandol ze szkła.
Salon w stylu glamour jest utrzymany przede wszystkim w kolorze szarym, białym lub czarnym, z drobnymi elementami w barwie złotej, srebrnej, fioletowej lub różowej. Zachowaj umiar i zdrowy rozsądek w dodawaniu elementów błyszczących lub różowo-fioletowych. Przeładowanie salonu błyskiem nada mu kiczowaty wygląd.
Aranżacja okna w salonie glamour
W salonie w stylu glamour najlepiej sprawdzą się rolety okienne półprzepuszczające. Najbardziej pasujące kolory? Koniecznie z palety różów i fioletów. Dla antyfanów takiej kolorystyki mamy stonowane i bardziej neutralne propozycje: szary lub grafitowy. Szary to kolor, który pięknie rozświetla, odbija światło i optycznie powiększa wnętrza. Jest uznawany za nową czerń - te dwa kolory łączy uniwersalne zastosowanie. Jednak czarny to nie zawsze najlepsza opcja. W pastelowym lub jasnoszarym salonie w stylu glamour lepiej pozostać przy grafitowej lub gołębiej rolecie.
Meble do salonu w stylu glamour
Najpopularniejsze realizacje na blogach z aranżacjami salonu w stylu glamour? Z meblami stylizowanymi na ludwikowskie, najlepiej ze złoconymi lub posrebrzanymi elementami, takimi jak sofa, kanapa czy stolik ze zdobionymi nóżkami.
Ściany? Najlepsza opcja to tapeta w delikatny wzór, która będzie doskonałym tłem dla mocniejszych kolorystycznie i błyszczących elementów. Modny materiał to sztuczne futro, na przykład w formie nakrycia kanapy lub jako inny, ozdobny element. Modny i bardzo glamour dodatek to toaletka. Jeśli salon służy również za kącik do makijażu, to warto zainwestować w taki mebel.
Komentarz