Salon w stylu skandynawskim - propozycje aranżacyjne

    Aranżacje wnętrz    0Komentarzy
Salon w stylu skandynawskim - propozycje aranżacyjne

Od minimum kilku sezonów w aranżowaniu wnętrz rządzi styl skandynawski. Dużo światła, drewno, kamień, jasne kolory, naturalne materiały: len, bawełna i wełna to podstawowe wyróżniki tego stylu. Każde pomieszczenie możesz z powodzeniem zaaranżować w duchu tego nurtu. Dziś kilka pomysłów na salon w stylu skandynawskim. Sprawdź propozycje na aranżację wnętrza oraz dobór stylowych dodatków.

Rodzaje stylu skandynawskiego

Ponieważ panuje błędne przekonanie, że styl skandynawski jest jeden, warto wyróżnić i opisać wszystkie wchodzące w skład jednego stylu nurty. Najpopularniejsze to:

  • Styl duński - w dwóch słowach to przytulny minimalizm. Nieco szerzej? Połączenie estetyki i funkcjonalności. Zaaranżowane w tym stylu wnętrza są wyposażone w drewniane meble, ale niekoniecznie barwione na biało. Pojawić się może stosunkowo dużo (jak na oszczędność w formie i minimalizm cechujące Skandynawów) ozdób i dekoracji. Charakterystyczne są zaokrąglone formy (np. nóżki krzeseł i foteli) oraz formy mebli nawiązujące do lat 60-tych. Kolory? Biel, błękity, beże, róże. Styl duński dzieli się na romantyczny (najbardziej kolorowy z wszystkich skandynawskich) i nowoczesny.
  • Styl fiński - najbardziej charakterystyczną cechą tego nurtu są formy geometryczne. Połączenia kolorystyczne opierają się na sile kontrastu, najczęściej bieli i czerni (wymiennie z brązem lub grafitem). We wnętrzach w stylu fińskim jest nowocześnie i designersko, zastosowanie geometrycznych kształtów nadaje pomieszczeniom charakter retro.
  • Styl szwedzki - minimalistyczny i surowy. Dominuje przede wszystkim jasne drewno oraz biel. Pokój urządzony w tym stylu ma białe ściany i szare dodatki. Aranżowanie wnętrz opiera się tylko i wyłącznie na tych 2 barwach, niekiedy pojawia się błękit. Brak innych, mocniejszych kolorów. Styl szwedzki jest najbardziej radykalny i zarazem stonowany z wszystkich istniejących skandynawskich nurtów.
  • Styl norweski - można poznać po wszechobecnej bieli i jasnych podłogach. Mebli jest mało, wnętrza mają dużo wolnej przestrzeni. Pomieszczenia mają być przede wszystkim funkcjonalne i wszystko, czego potrzebujesz powinno być pod ręką. Pojawiają się bardzo drobne, kolorowe elementy (na przykład zieleń roślin). Ściany i podłogi wykonane są z białych desek, jasnej cegły lub drewna (najlepiej surowego). Miękkie materiały i kolory prosto z natury: poza wszechobecną bielą również drewno, marmur i kamień.

Aranżacja okna w salonie skandynawskim

Mieszkańcy krajów skandynawskich już od XVII wieku montowali w oknach zwijane osłony z naturalnych materiałów, takich jak len czy bawełna. Można uznać je za prototyp lub prawzór współczesnej rolety. Kluczowe w stylu skandynawskim jest to, żeby wszystkie elementy spełniały dwa kryteria: użyteczność i wysoki poziom estetyczny. Zrezygnuj z ciężkich zasłon i firanek na rzecz nowoczesnych i stylowych rolet. Wybierz półprzepuszczający model rolet okiennych lub produkt z linii Zebra, składający się z geometrycznych pasów (idealnie wpisuje się w styl fiński). Kolory? Wybieraj spośród bieli, szarości, beżów lub jasnych brązów.

Salon w stylu skandynawskim

Jeśli szukasz pomysłów na skandynawski salon, to mamy kilka niezawodnych propozycji. Przede wszystkim zaaranżuj to pomieszczenie w jasnych, neutralnych kolorach. Zarówno ściany i podłogi, jak i meble pozostaw w jasnym lub białym kolorze.

Materiały? Ekologiczne i naturalne, dominuje drewno, może pojawić się również kamień. Jeśli chodzi o tkaniny, to wybieraj rzeczy wykonane z bawełny, lnu lub wełny (im grubszy splot, tym lepiej i modniej). Królową stylu skandynawskiego jest biel.

Kolejną, istotną zasadą jest prostota, a niewskazany nadmiar, zbyt wiele ozdobnych elementów, krzykliwych kolorów. Meble oraz dodatki powinny być przede wszystkim funkcjonalne, praktyczne i wygodne.

Istotnym punktem w skandynawskim salonie jest stół. W myśl filozofii hygge, która opiera się na drobnych przyjemnościach i spędzaniu czasu z najbliższymi, harmonia i dbanie o dobre relacje w życiu rodzinnym jest kluczowe w osiągnięciu szczęścia i spełnienia. Stół, wokół którego kręcić się będzie życie rodzinne, poprawi relacje i zacieśni więzi. Wybierz model z surowego drewna lub pomalowany na biało.

Powiązane wpisy

Komentarz

* Imię
* E-mail: Nie publikowany
* Komentarz
Kod

Zanim klikniesz „Przejdź do sklepu" lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie Polityki Prywatności.

Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych.

Klikając „Przejdź do sklepu" lub zamykając okno przez kliknięcie w znaczek X, zgadzasz się z naszym regulaminem Polityki Prywatności.

Polityka Prywatności