Co jest lepsze: rolety czy żaluzje?

    Rolety    1Komentarzy
Co jest lepsze: rolety czy żaluzje?

Okna bez rolet, żaluzji, firan czy zasłon wydają się „nieubrane”, a pomieszczenie nie do końca wykończone. Tymczasem wystarczy je nieco udekorować i wnętrze od razu wydaje się przytulniejsze. Często spotykam w mojej codziennej pracy osoby, które zastanawiają się czy wybrać rolety, czy żaluzje. Pozwólcie więc, że w tym miejscu pomogę im rozwiązać ten dylemat.

Rolety - wielość rodzajów i kolorów

Rolety okienne od kilku lat cieszą się rosnącą popularnością. Nic w tym dziwnego, bo nie tylko zapewniają ochronę przed słońcem, ale również pomagają chronić prywatność. Jednocześnie stanowią ważny element dekoracyjny we wnętrzach, a rozmaitość tkanin i kolorów, w których są dostępne, pomaga spełnić oczekiwania nawet największych koneserów sztuki wnętrzarskiej.

Rolety okienne, mimo że wszystkie spełniają powyższe funkcje, to jednak sporo różnią się między sobą. Dzięki temu można je dopasować do indywidualnych preferencji. Osoby, które ponad wszystko cenią sobie możliwość samodzielnej regulacji dopływu światła, lubiące wyraźne akcenty we wnętrzu oraz podążające za trendami, wybiorą zapewne rolety dzień i noc. Ci, którym zależy przede wszystkim na ochronie wnętrza przed słońcem i obniżeniu jego temperatury, najpewniej zdecydują się na rolety zaciemniające. Jeszcze inni, którzy na równi stawiają wszystkie funkcje rolet, wybiorą tradycyjne rolety tekstylne.

Żaluzje – czy to już przeszłość?

Żaluzje pojawiły się w naszych domach kilkadziesiąt lat temu i cieszyły się sporą popularnością. Szybko jednak okazało się, że co prawda chronią przed słońcem, ale ich dekoracyjność jest raczej dyskusyjna. Żaluzje metalowe są bowiem zimne i z tego powodu, zamiast dodawać wnętrzu przytulności, czynią z niego wnętrze nieprzyjazne.

Później zaczęto stosować żaluzje wertykalne, wykonane z tkanin, ale ich zastosowanie we wnętrzach ograniczyło się w zasadzie do pomieszczeń biurowych. Tak dekorowano okna w salach konferencyjnych czy pokojach biurowych, a więc w miejscach, w którym przytulność ma raczej drugorzędne znaczenie.

W ostatnim czasie żaluzje wyraźnie wyszły z mody. Wynika to przede wszystkim ze wspomnianego wyżej wrażenia chłodu, które ze sobą niosą. Pojawiają się jednak w niektórych wnętrzach w wersji nieco nowocześniejszej, bardziej naturalnej, bo wykonane są z drewna. Wówczas faktycznie prezentują się lepiej, ale nie pasują do każdego stylu.

Rolety czy żaluzje - podsumowanie

Mając powyższe na uwadze, odpowiedź na pytanie co jest lepsze: rolety czy żaluzje wydaje się oczywista. To rolety są zdecydowanie bardziej na czasie, spełniają różnorodne funkcje i dają szerokie możliwości wyboru. Dzięki temu sprawdzają się we wnętrzach w każdym stylu, zawsze ocieplając pomieszczenie, w którym zostaną zastosowane. Żaluzje zaś spełniają co prawda funkcję ochrony przed słońcem, ale nie dodają wnętrzu przytulności i ich dekoracyjność jest mocno dyskusyjna. W tym starciu wygrywają więc rolety, a żaluzje muszą się pogodzić z tym, że czas ich świetności już minął.

Powiązane wpisy

1Komentarzy

  • Avatar
   Ela
   sty 13, 2020

   Absolutnie się nie zgadzam... żaluzje wracają do łask to raz, a dwa miałam rolety które ciężko było wyczyścić z plam.. przy żaluzjach które teraz posiadam nie ma tego problemu a po trzecie kwestia alergii ... mając w domu alergika żaluzje spełniają funkcje

Komentarz

* Imię
* E-mail: Nie publikowany
* Komentarz
Kod

Zanim klikniesz „Przejdź do sklepu" lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie Polityki Prywatności.

Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych.

Klikając „Przejdź do sklepu" lub zamykając okno przez kliknięcie w znaczek X, zgadzasz się z naszym regulaminem Polityki Prywatności.

Polityka Prywatności