Salon z dużymi przeszkleniami - jak go zaaranżować?

    Aranżacje wnętrz    0Komentarzy
Salon z dużymi przeszkleniami - jak go zaaranżować?

Duże okna, zajmujące niekiedy całą powierzchnię ściany w salonie, to dużo światła i wrażenie niemalże nieograniczonej przestrzeni. Dekoracja takich przeszkleń może być prawdziwym wyzwaniem, choć jednocześnie daje bardzo wiele możliwości.

Salon z dużymi przeszkleniami - plusy i minusy

Przestrzeń, światło i swoboda - duże przeszklenia w salonie stały się modne nie tylko w nowoczesnym budownictwie wielorodzinnym, ale również w pojedynczych domach jednorodzinnych. Duże tafle szkła bądź łączone ze sobą liniowo okna, stosuje się w strefach dziennych - salonie lub kuchni połączonej z salonem. Dają dostęp do światła, co dla naszego organizmu jest nie do przeceniania. Zwłaszcza zimą, kiedy światła słonecznego jest tak mało, że liczy się każdy promień.

W praktyce, duże przeszklenia są dość trudne w aranżacji, a dodatkowo obniżają sprawność energetyczną mieszkania. Wprawdzie w słoneczne zimowe dni umożliwiają nagrzewanie się powietrza w salonie, ale w praktyce straty związane z przenikalnością ciepła przez szkło nie równoważą zysków. Przy salonie z dużymi przeszkleniami, trzeba liczyć się zatem z nieco wyższymi kosztami ogrzewania.

Salon z przeszkleniami - wyzwania aranżacyjne

Duże przeszklenia w salonach same w sobie stanowią dekorację. Z tego powodu nie umieszcza się w takich przestrzeniach zbyt wielu detali ozdobnych, stawiając na spójność, minimalizm i brak przeładowania. Przeszklenia w salonie dają przestrzeń i wolność, która powinna zostać zachowana.

Salon z dużymi przestrzeniami to równocześnie wnętrze z dość małą ilością mebli, które dodatkowo trzeba odpowiednio ułożyć na dostępnej przestrzeni. Meble powinny stać w odpowiedniej odległości od przeszkleń, aby ich nie zasłaniać oraz - jeśli przeszklenia są ruchome, by było możliwe manewrowanie nimi.

Dobrze przemyśleć trzeba też rozmieszczenie sofy lub foteli. Powinny stać w takim miejscu, by słońce nie przeszkadzało nam podczas czytania czy oglądania telewizji. Ekran telewizora również nie może stać w takim miejscu, by padało na niego bezpośrednio światło.

Jeśli układ pomieszczenia będzie rodził trudności aranżacyjne w tym zakresie, warto pomyśleć o przesłonach na okno. Sprawdzą się zarówno zasłony, jak i rolety, przy czym te drugie można montować na każdym przeszkleniu niezależnie, co zwiększa komfort użytkowania.

Dekoracja ściany z przeszkleniami

Przeszklona powierzchnia ściany daje pełny wgląd do naszego mieszkania z zewnątrz. Po zmroku konieczne jest zasłanianie okien - czy to za pomocą cięższych, nieprzepuszczalnych zasłon czy rolet, które rozpięte na całej wysokości okna zasłonią je w całości.

W ciągu dnia, konieczność przysłonięcia okien będzie określał tryb życia domowników i pogoda. Na duże przeszklenia decydują się osoby, które lubią słoneczne, jasne wnętrza. Są jednak takie momenty, w których nadmiar słońca może przeszkadzać, np. podczas oglądania telewizji lub w upalny dzień, kiedy słońce będzie nadmiernie nagrzewało powietrze w salonie. W obu tych sytuacjach wykorzystać można rolety lub zasłony na karniszach.

Przy dużej ilości okien w salonie, które nie sięgają do samej ziemi (czyli przeszkleniach tego typu, jakie najczęściej spotkamy we współczesnych blokach), bardzo dobrym pomysłem na funkcjonalną dekorację są rolety dzień - noc. Zadbają one o prywatność w dzień oraz w nocy, jednocześnie pozwalając na doświetlenie pomieszczenia zimą i zablokowanie słońca latem.

Powiązane wpisy

Komentarz

* Imię
* E-mail: Nie publikowany
* Komentarz
Kod