Czym zasłonić okna ze szprosami?

    Aranżacje wnętrz    0Komentarzy
Czym zasłonić okna ze szprosami?

Bardzo dekoracyjne okna ze szprosami wracają do łask i są coraz modniejsze. Jak zaaranżować okno ze szprosami, by podkreślić ich urodę? Wybrać firany, zasłony czy rolety? Zapraszamy do zapoznania się naszymi propozycjami.

Czym są okna ze szprosami? Nieco historii

Szprosy (znane też jako szczebliny) to listwy zamontowane w ramie okna, które dzielą skrzydło na mniejsze, kwadratowe bądź prostokątne fragmenty. Dawniej okna ze szprosami były codziennością. Kiedy standardem były drogi kamienne bądź szutrowe, a dzieci zazwyczaj bawiły się przed domem na ulicy, wybicie szyby kamieniem czy piłką zdarzało się często. Szkło było drogie, a szprosy minimalizowały stratę, bo pozwalały na montaż małej szyby w każdym stworzonym przez ramę i szpros otworze. Dzięki temu, w razie wybicia pojedynczej szybki wystarczyło wymienić szybę na małej powierzchni.

Dziś okna z prawdziwymi szprosami są rzadko spotykane. Z reguły mamy do czynienia ze szprosami sztucznymi (nazywanymi szprosami weneckimi), które są po prostu naklejanymi na szybę listewkami i ich zadanie jest stricte dekoracyjne. W sprzedaży dostępne są też okna ze szprosami w formie profili dystansujących, które nakładane są z zewnątrz okna (dzięki temu wewnętrzna powierzchnia szyby pozostaje gładka). Takie szprosy wzmacniają stabilność szyby. Szprosy międzyszybowe - ze względu na coraz częstsze zastosowanie szyb trójdzielnych zespolonych - są spotykane coraz rzadziej.

Dekoracyjne aspekty okien ze szprosami

Szczebliny stosowane są w oknach posiadających dużą powierzchnię szyb. Wtedy wyglądają najbardziej atrakcyjnie i nadają oknu lekkość. W przypadku małych okien, szprosy będą tworzyć wrażenie okratowania i zmniejszać optycznie przestrzeń okna.

Okna ze szprosami w pewnym stopniu nadają już charakter całemu pomieszczeniu. Urządza się je wtedy w stylu dworkowym, eleganckim bądź - przy białych oknach - można pokusić się o styl francuski, prowansalski bądź holenderski.

Jak dekorować okno ze szprosami?

Unikatowy charakter tego okna sprawia, że nie każda aranżacja będzie pasować do szprosów. Najlepiej na oknie ze szprosami będzie wyglądać:

  • Komplet delikatnych firan, najlepiej mocno przepuszczających światło, by nie zasłaniać dekoracyjności szprosów, wraz z dopasowanymi kolorystycznie roletami, pełniącymi funkcję przesłony okna po zmroku. Warto przy tym pamiętać, by dobrać do okna odpowiedni karnisz z nawiązującymi do stylu wnętrza końcówkami.
  • Rolety półprzepuszczalne, za pomocą których możliwe jest blokowanie bezpośrednich promieni słońca. Taką dekorację warto zastosować tam, gdzie w ciągu dnia nie musimy nadmiernie blokować promieni słońca (okno ze szczeblinami zawsze najlepiej wygląda, kiedy jest maksymalnie odsłonięte). Rolety będą zatem bardziej służyć tu ochronie prywatności.

Jakie przesłony nie pasują do okna ze szprosami?

Ze względu na podział okna na kilka kwater (w tym podział pionowy) odradza się montaż na tym typie okna rolet dzień noc. Poziome pasy nie wyglądają zbyt dobrze w połączeniu z listwami, a dodatkowo ta forma rolet może nadmiernie zasłaniać dekoracyjne szprosy.

Nie stosuje się również w tych oknach plis. W szprosach tradycyjnych są one niemożliwe do zamontowania, a w oknach o gładkiej szybie wewnętrznej, mimo iż można je umocować, to będą zasłaniać dekoracyjne elementy konstrukcji okna.

Powiązane wpisy

Komentarz

* Imię
* E-mail: Nie publikowany
* Komentarz
Kod