Jak czyścić rolety klasyczne i rolety dzień - noc?

    Rolety    0Komentarzy
Jak czyścić rolety klasyczne i rolety dzień - noc?

Kurz, smog, zabrudzenia organiczne - to wszystko sprawia, że materiał rolet szarzeje i zaczynają one wyglądać mniej atrakcyjnie. Jak je wyczyścić, by znów wyglądały jak nowe?

Rolety tekstylne są pokrywane specjalnym impregnatem, który daje tkaninie większą sztywność i zabezpiecza ją przed kurzem i zabrudzeniami. Mimo tego, roleta z czasem może się zabrudzić - pojawiają się na niej smugi od kurzu, przyklejają drobne związki organiczne. Jak usunąć z rolety takie zabrudzenia?

Jak czyścić rolety klasyczne?

Pierwszym krokiem powinno być usunięcie z rolety kurzu. Można to zrobić odkurzaczem z minimalną mocą ssania bądź miękką szczotką, którą „zmieciemy” kurz z rolety. Szczotkę kierujemy od góry ku dołowi dość energicznym ruchem (unikajmy ruchów na boki, gdyż jedynie rozniosą kurz, który ponownie osiądzie na roletach). Po usunięciu kurzu, trzeba przyjrzeć się, czy na roletach znajdują się mocniejsze, bardziej widoczne zabrudzenia. Najlepiej widać to pod światło, dlatego rolety lepiej czyścić w słoneczny dzień. Do usunięcia mocniejszych zabrudzeń przyda się mała gąbeczka i mydło bądź bardzo delikatny detergent (np. płyn do mycia naczyń, który rozpuści tłuste plamy). Lekko wilgotną gąbką odsączoną z wody przecieramy rolety. Po każdym przetarciu, warto przyłożyć do rolety papierowy ręcznik, by wchłonął wilgoć.

Jak czyścić rolety dzień - noc?

Przy czyszczeniu rolet dzień noc, nieodzowny okazuje się odkurzacz z końcówką w postaci miękkiej małej szczoteczki (takiej, jaką znajdziemy w każdym zestawie odkurzacza). Roletę odkurzamy redukując moc odkurzacza do minimum. Takie czyszczenia można przeprowadzać nawet podczas każdorazowego odkurzania mieszkania. Plamy na elementach tekstylnych usuniemy tak samo jak z rolet klasycznych - gąbeczką i papierowym ręcznikiem.

Jak usuwać owady z rolet?

Niekiedy, zwłaszcza w sezonie letnim, na materiale rolety mogą pojawić się owady lub ich odchody w postaci czarnych kropeczek. Przyschnięte do materiału, można usunąć za pomocą gąbki z mydłem, stosując aktywną pianę. Tak samo, jak usuwa się mocniejsze zabrudzenia. Jeśli materiał rolet jest jasny, plamy po odchodach mogą nie dać się tak łatwo usunąć. Można wtedy spróbować wywabić je sodą (zmieszaną z wodą 1:1) lub octem w tej samej proporcji. Takie działanie może jednak wypławić tkaninę, dlatego najpierw należy sprawdzić jej działanie na mało widocznym fragmencie (np. przy rolce).

Jak często czyścić rolety?

Z reguły rolety wystarczy regularnie odkurzać, a z większych zabrudzeń czyścić je raz na pół roku (lub wtedy, kiedy się zaplamią). Częstotliwość czyszczenia rolety będzie zależeć od stopnia jej użytkowania, koloru a nawet od tego, czy w mieszkaniu pali się papierosy lub jak mocno zanieczyszczone jest powietrze za oknem. W mieszkaniach położonych przy ruchliwych ulicach, w miejscowościach z duża ilością smogu, konieczność czyszczenia rolet będzie częstsza.

Jak czyścić rolety w kasecie i z prowadnicami?

Znacznie łatwiej czyści się rolety bez kasety i prowadnic. Jeśli jednak posiadamy rozwiązanie z kasetą, to wykorzystać można odkurzacz, którym usuniemy kurz ze szczelin kasety.

Jak nie wolno czyścić rolet?

Zdecydowanie złym pomysłem jest pranie rolet w pralce. Materiał pogniecie się i zacznie załamywać. Nie wolno też stosować silnych detergentów, które mogą uszkodzić impregnat, ani ostrych szczoteczek. Rolety lepiej czyścić bez ściągania z okna - rozwijając je i czyszcząc całość. Rolet nie wolno też szorować, bo w ten sposób można uszkodzić tkaninę. Z kolei użycie zbyt dużej ilości wody może spowodować zacieki i marszczenie materiału.

Powiązane wpisy

Komentarz

* Imię
* E-mail: Nie publikowany
* Komentarz
Kod