Pastele czy kontrast? Jak dobierać kolor rolet okiennych do wnętrza?

    Rolety    0Komentarzy
Pastele czy kontrast? Jak dobierać kolor rolet okiennych do wnętrza?

Jaki kolor rolet pozwoli manipulować barwą światła w pomieszczeniu? Jak dobrać kolor rolety do warunków nasłonecznienia pomieszczenia? Kiedy warto zdecydować się na pastelowe rolety, a kiedy wybrać barwy nasycone?

Barwa światła słonecznego i jego wpływ na nasze samopoczucie

Wpadające przez nasze okna słońce może mieć ostry, prawie biały kolor (poranne, wschodzące słońce), niebieski (kiedy niebo jest mocno zachmurzone) aż do pomarańczowego, kiedy słońce skłania się ku zachodowi. Ten postrzegany kolor światła, które przecież tak naprawdę jest białe, to temperatura barwowa. Wpływa ona zarówno na to, jakie wrażenia kolorystyczne odbieramy z otoczenia, jak i na nasze samopoczucie. Białe, ostre światło pobudza do działania i stymuluje. Niebieskie sprawia, że wydaje się nam, iż w pomieszczeniu jest chłodniej niż w rzeczywistości. Pomarańczowe i ciepło żółte uspokaja i relaksuje. Teoretycznie zatem, najlepszym z możliwych układów pomieszczeń jest salon od zachodu (by wpadające, ciepłe światło wspierało odpoczynek), a gabinet i sypialnia od wschodu (by łatwiej się nam wstawało i pracowało). W praktyce jednak rzadko mamy możliwość dokładnego zaplanowania funkcji pomieszczeń względem stron świata. Na szczęście mamy jednak rolety. Dzięki ich kolorom możemy zmieniać temperaturę światła w pomieszczeniu. Jaki kolor rolet wybrać, by osiągnąć najlepszy efekt?

Jak dobrać kolor rolet do światła w pomieszczeniu?

Rolety klasyczne oraz rolety dzień - noc nie blokują słońca całkowicie. Przysłaniają okno, ale nadal część światła przedostaje się do pomieszczenia przenikając przez tkaninę. Kolor rolety będzie zatem wpływał na barwę światła, która przenika do pomieszczenia. Kolorowa roleta półprzepuszczająca lub dzień-noc, działa jak filtr i im bardziej zdecydowany kolor rolety, tym mocniejsze działanie filtra. Rolety w ciepłych odcieniach barw będą łagodzić światło i nadawać mu miękkość. Warto je wybierać do pomieszczeń, w których chcemy osiągnąć efekt przytulności, ciepła - do salonu, kuchni. Roletami o ciepłych barwach można też ocieplić pomieszczenia, do których wpada ostre, chłodniejsze światło (okna o ekspozycji na wschód i północ). Chłodne odcienie rolet sprawdzą się w pomieszczeniach oświetlanych ciepłym światłem - w oknach od południa i zachodu. Można stosować je w gabinetach oraz w tych pokojach, które nadmiernie nagrzewają się od słońca latem.

Kolor rolet a przepuszczalność światła

Przy zakupie rolety warto pamiętać o tym, że to, ile światła roleta przepuszcza, jest zależne nie tylko od grubości splotu tkaniny, ale również od jej koloru. Kolory ciemne pochłaniają światło. Jasne - odbijają. Z tego powodu, rolety w ciemnych barwach przepuszczają o około 30% światła mniej niż rolety w jasnych odcieniach. Jeśli chcemy zachować w pomieszczeniu dużą ilość światła, wybierzmy rolety pastelowe.

Kiedy stosować rolety w jasnych barwach?

  • Kiedy okno, które przysłaniamy znajduje się od północy.
  • Kiedy zależy nam na łagodnym rozproszeniu światła a nie jego zablokowaniu.
  • Kiedy całość wnętrza wymaga doświetlenia.
  • Kiedy kupujemy rolety do pomieszczenia, w którym chcemy by było jasno i przytulnie.

Kiedy stosować rolety w ciemnych barwach?

  • W sypialni (rolety dzień - noc lub klasyczne).
  • Kiedy nie chcemy kupować rolet 100% zaciemnienia, ale zależy nam na mocnym blokowaniu światła.
  • W pomieszczeniach, w których chcemy złagodzić ostre słońce (np. latem).

Oczywiście dobór koloru rolety to nie tylko kwestia barwy światła i stron świata, ale również wystroju wnętrza, które oczywiście należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji, jaki kolor rolet wybrać.

Powiązane wpisy

Komentarz

* Imię
* E-mail: Nie publikowany
* Komentarz
Kod