W jakim stopniu ochładzają pomieszczenie podgumowane rolety zaciemniające?

    Rolety    1Komentarzy
W jakim stopniu ochładzają pomieszczenie podgumowane rolety zaciemniające?

Chcesz po powrocie do domu w upalny dzień odpocząć w przyjemnym chłodzie? Nie musisz inwestować w klimatyzator, który tak naprawdę będzie potrzebny jedynie przez miesiąc czy dwa. Wystarczy, że zamontujesz rolety zaciemniające i będziesz pamiętał o tym, by je zaciągać przed wyjściem z domu.

Rolety podgumowane - dlaczego chłodzą?

W sezonie letnim pomieszczenia nagrzewają się nie tylko przez gorące powietrze, ale przede wszystkim przez promienie słoneczne, które wpadając do pomieszczenia nagrzewają przedmioty. Te zaś, oddają energię podnosząc temperaturę w pomieszczeniu. Zablokowanie możliwości penetracji pomieszczenia przez słońce zapobiega nagrzewaniu się przedmiotów wewnątrz pomieszczenia. Dzięki temu energia słoneczna zostaje zablokowana, a w pomieszczeniu nie rośnie temperatura.

Na ile da się obniżyć temperaturę wewnątrz pomieszczenia roletami wewnętrznymi?

Szacuje się, że rolety wewnętrzne mogą obniżać nagrzewanie się pomieszczenia od kilku do kilkunastu procent. Dokładna efektywność uzależniona jest również od typu okna oraz posadowienia budynku względem stron świata i związanej z tym długości nagrzewania się pomieszczenia. Aby uzyskać maksymalny możliwy efekt, należy pamiętać o tym, by każdorazowo w ciągu dnia pozostawiać rolety szczelnie i w całości zaciągnięte na całej długości okna. Im bardziej będą dopasowane do powierzchni szyby, tym bardziej efektywnie będą blokować promienie słoneczne.

Efektywność chłodzenia rolet wewnętrznych

Oczywiście roleta wewnętrzna nie jest najbardziej skutecznym sposobem na redukcję temperatury w mieszkaniu. Blokuje ona promienie słoneczne dopiero po tym, jak dotrą one do szyby, zatem szyba oraz powietrze między nią a roletą już zdąży się nagrzać i oddać ciepło. Nie można tu zatem mówić o efektywności zbliżonej do okiennic czy rolet zewnętrznych, które chronią całe okno przed nagrzaniem. Jest to jednak rozwiązanie tanie i możliwe do zastosowania w każdym oknie, w każdym pomieszczeniu. Dodatkowo rolety podgumowane 100% zaciemnienia idealnie sprawdzają się wtedy, kiedy chcemy zaciemnić pomieszczenie na czas snu czy odpoczynku. To świetne rozwiązanie do sypialni, pokoju dziecka, a także salonu. Warto również pamiętać, że nawet niepodgumowane rolety tekstylne klasyczne oraz rolety dzień - noc, warto w upalne dni pozostawiać zaciągnięte. Efekt blokowania promieni nie jest w ich przypadku aż tak duży jak przy roletach podgumowanych, ale i tak chronią przed bezpośrednim nagrzaniem się przedmiotów i będą nieco wychładzać pomieszczenie.

Powiązane wpisy

1Komentarzy

  • Avatar
   Oskar
   lis 1, 2018

   Bardzo ciekawy post, godny przeczytania :) Ja w swoim mieszkaniu zdecydowałem się na rolety odbijające światło, sprawdzają się zdecydowanie lepiej niż gumowane, jeśli chodzi o przepuszczalność światła a cenowo mieszczą się na podobnym poziomie

Komentarz

* Imię
* E-mail: Nie publikowany
* Komentarz
Kod