Rolety a styl wnętrza - do jakich aranżacji pasują rolety?

    Aranżacje wnętrz    0Komentarzy
Rolety a styl wnętrza - do jakich aranżacji pasują rolety?
Planujesz rolety, ale nie wiesz, czy będą pasowały do Twojego wystroju wnętrza? Marzy ci się konkretna stylizacja salonu lub kuchni i nie wiesz jak udekorować okna? Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy przewodnik po stylach dekoracyjnych - do jakich stylów aranżacji wnętrz pasują rolety, a kiedy lepiej zastosować tradycyjne firany z zasłonami na karniszu?

Styl amerykański wiejski

Skromny, ciepły, swojski i wygodny. To styl bazujący na naturalnych materiałach - drewno, wiklina, rattan, kamień i dużej ilości tkanin - poduszek, narzut, chodników. Najlepiej ręcznie robionych. W takim wnętrzu świetnie odnajdą się zarówno rolety w naturalnych barwach, jak i lekko drapowane, naturalnie wiszące zasłony.

Styl duński

Niezwykle modne hygge, które ma być proste, ale jednocześnie wygodne. Charakterystyczne dla niego są drobne, urocze detale, które nadają charakter całemu wnętrzu. Dekoracja okna może zatem stanowić tło (proste, gładkie rolety w neutralnym kolorze) bądź być dominującym elementem wystroju (rolety w zdecydowanych kolorach).

Styl angielski

Lekko wiktoriańskie, uzupełniane porcelaną i miedzianymi dodatkami wnętrze z duszą. Pełne drobiazgów i bibelotów, prostych mebli niekiedy nawiązujących do stylu elżbietańskiego. W tym stylu dobrym pomysłem są rolety dzień - noc lub rolety półprzepuszczalne, które dodatkowo wzmocnimy pojedynczym karniszem z ciężką kotarą zaciąganą na czas snu.

Styl eko

Pojawił się na rynku kilka lat temu. Charakterystyczne jest dla niego wykorzystanie naturalnych materiałów w maksymalnie nieprzetworzonej formie. To stoliki z pni drzew, pokryte naturalnym kamieniem posadzki, duża ilość roślin i ozdób z naturalnych materiałów. Okno w stylu eko najlepiej udekorować roletami z bambusa bądź - jeśli zależy nam na zaciemnieniu sypialni nocą, wprowadzić rolety zaciemniające, a w ciągu dnia okno po prostu otwierać na jak najpełniejsze słońce.

Styl art déco

Charakterystyczny dla lat 20. ubiegłego wieku. Z jednej strony dominowały w art déco geometryczne i duże formy, a z drugiej dbałość o każdy detal. Charakterystyczny dla mebli jest połysk politury i szkło oraz łączenie kontrastowych kolorów. W art déco firanki się nie sprawdzają. Jedyne sensowne rozwiązanie to proste woale pozbawione ozdób bądź gładkie rolety.

Styl glamour

Popularny 3-4 lata temu. Obecnie nadal ma swoich zwolenników, choć pojawiają się głosy o jego kiczowatej naturze. Glamour ma odzwierciedlać przepych, ale w wersji budżetowej. Nieco plastiku, świecidełek, piór i błyszczących ozdób. Do takiego wnętrza zdecydowanie pasują bogato drapowane firany na karniszu ozdobionym kryształowymi końcówkami.

Styl industrialny

Zwany również często loftowym, bo dominuje w przestrzeniach pofabrycznych, z wysokimi sufitami i potężnymi oknami. W takich wnętrzach często życie przebiega dwupoziomowo - na antresolach i pod nimi. Okna stanowią jeden z najważniejszych elementów dekoracyjnych i tradycyjne firany nie pasują do nich zupełnie. Najczęściej zostawia się je w pełni odsłonięte w ciągu dnia, a wieczorem od wzroku sąsiadów oddzielą nas rolety dzień-noc bądź półprzepuszczające.

Styl minimalistyczny

Im mniej, tym lepiej. Proste, wręcz ubogie formy, delikatne ozdoby (a w zasadzie ich brak) to mieszkanie osoby która nie chce poświęcać czasu na sprzątanie. Firany i zasłony kompletnie tu nie pasują. Idealnie za to odnajdzie się każdy typ rolet.

Styl modern folk

Jeden z niewielu stylów, do którego rolety pasują jedynie wtedy, kiedy poddamy je drobnej modyfikacji, np. poprzez nadruk wzoru rodem z łowickiej lub kaszubskiej wycinanki. Wtedy nabierają niezwykłego charakteru i pięknie dopełniają całości. Modern fol to styl kolorowy, żywy, nawiązujący do symboli charakterystycznych dla danego rejonu (np. Mazury, Kaszuby, Śląsk). Świetnie współgra z tradycyjnymi zazdrostkami oraz dekoracją okna „na ludowo”.

Styl nowojorski

Elegancki, zmysłowy, kosztowny. Styl nowojorski to połysk w wersji luksusowej. Każdy element wystroju, dodatek, tkanina muszą być na najwyższym poziomie. Dekoracja okna w stylu nowojorskim pozostawia wiele przestrzeni interpretacyjnej. Można pokusić się tu zarówno o atłasowe zasłony, jak i wygodne rolety - koniecznie dzień-noc.

Powiązane wpisy

Komentarz

* Imię
* E-mail: Nie publikowany
* Komentarz
Kod