Światło i dodatkowe punkty świetlne
To, czy wnętrze odbieramy jako zimne czy ciepłe, w głównej mierze zależy od ilości i barwy światła, jaka dominuje w pomieszczeniu. Podstawowym działaniem przy redekoracji wnętrza powinno być zatem sprawdzenie typu posiadanych żarówek. Czy emitują one światło zimne czy ciepłe?
Zimne światło to takie, którego temperatura barwowa wynosi minimum 4500 Kelwinów. Ciepłe - poniżej 3200 Kelwinów. Pomiędzy tymi wartościami mamy do czynienia z barwą białą, neutralną. Jeśli światło zimnej żarówki padnie na białą ścianę, będzie ona w odbiorze chłodna. Jeśli oświetlimy są ciepłym światłem, stanie się ciepła.
Za pomocą samych tylko żarówek, można nadać wnętrzu przytulności - wystarczy zastosować te o ciepłej bądź neutralnie białej barwie.
Przy rearanżacji wnętrza warto też pomyśleć o dodatkowych punktach świetlnych, którymi oświetlimy przedmioty dekoracyjne w ciepłych kolorach. Dzięki temu, odbite światło „dociepli” całe pomieszczenie.
Jak ocieplić wnętrze za pomocą dekoracji okna?
Najważniejszym źródłem światła w każdym pomieszczeniu (zwłaszcza w dzień) jest okno. Samo światło słoneczne, choć wydaje się nam ciepłe (bo grzeje) to w istocie ma zimną barwę i padając na sprzęty domowe i dekoracje, wydobywa z nich głównie zimne tony.
Przy świetle dziennym też można zastosować kilka tricków. Przede wszystkim, warto zrezygnować z wszelkich śnieżno-białych dekoracji. Sprawiają one, że światło staje się jeszcze bardziej ostre i zimne. Znacznie lepszym rozwiązaniem będą kolorowe rolety dzień - noc, którymi można sterować ilością światła. Jeśli wybierzemy model w ciepłych, naturalnych kolorach, to zmiękczą one światło i nadadzą mu ciepłej poświaty, a całe wnętrze będzie wyglądać znacznie bardziej przytulnie.
Tkaniny w pomieszczeniach - ich funkcje i rola
Prostym sposobem na ocieplenie wnętrza są tkaniny i to w przeróżnych formach - dekoracyjnych poduszek, pokrowców, ochraniaczy na krzesła czy fotele, a wreszcie bieżników czy serwetek. Zamiast wymiany stalowo szarego, minimalistycznego kompletu wypoczynkowego, można przykryć go pomarańczową kapą, narzucić kilka poduszek w żywych kolorach i już zyskujemy zupełnie odmienione wnętrze. Do tego kilka akcentów kolorystycznych na ścianach (np. w formie obrazków) i cała przestrzeń od razu wygląda lepiej.
Dobierając tekstylia zwróćmy uwagę na to, by pasowały do siebie nie tylko kolorem, ale i fakturą oraz formą. Jeśli zdecydowałeś się na rolety dzień-noc, które tworzą charakterystyczne poziome pasy na oknie, to dobierz do nich poduszki z geometrycznym wzorem. Jeśli wybrałeś gładkie rolety tradycyjne, to pozostałe tekstylia dobierz do nich ton w ton.
Komentarz