Ciemna kuchnia - jak ją rozjaśnić?

    Aranżacje wnętrz    1Komentarzy
Ciemna kuchnia - jak ją rozjaśnić?

Mała i z niewielkim oknem - takie bardzo często są kuchnie w blokach. Jak rozjaśnić kuchnię i sprawić, by wydawała się bardziej słoneczna? Wybrać firanki, zazdrostki czy może rolety? Jak optycznie powiększyć wnętrze? Poznajcie kilka praktycznych porad aranżacyjnych.

Oświetlenie i rozproszenie światła w doświetlaniu kuchni

Przy ciemnej kuchni bardzo ważne jest to, by jak najmocniej wykorzystać istniejące źródła światła. Zamiast tłumiących światło firanek i ciężkich zasłon, które zawsze zabierają nieco światła zachodząc na część powierzchni okna, wybierz rolety w jasnym kolorze. W ciągu dnia można je odsłonić i cieszyć się każdym dostępnym promieniem słońca. Po zmroku rolety zapewnią nam pełną prywatność. Jasny kolor rolety dodatkowo będzie odbijał światło.

Jeśli koniecznie nie chcesz mieć okien pozbawionych jakiejkolwiek dekoracji w ciągu dnia, możesz rozważyć plisy w bardzo jasnym kolorze i z materiału o prześwitującym splocie. Rozwiązaniem może być też umieszczenie w oknie w kuchni bardzo delikatnych zazdrostek, a zamiast zasłon wykorzystanie tradycyjnych rolet tekstylnych.

Zastosuj kilka źródeł sztucznego oświetlenia, tak by możliwe było oświetlenie kuchni pod różnymi kątami. Pamiętaj, o dodatkowym oświetleniu miejsca roboczego (blatu). Idealnie sprawdzają się w ciemnych kuchniach listwy ledowe. Dobrym rozwiązaniem są też światła punktowe, umieszczane w listwie nad szafkami.

Wykorzystaj lampę górną, która będzie kierować światło nie tylko ku dołowi, ale również na sufit. Dzięki temu zyskasz dodatkowe odbicie źródła światła.

Jak rozjaśnić kuchnię? Kilka tricków

 • Wykorzystuj fronty meblowe z połyskiem. Będą odbijać światło.

 • Całą kuchnię urządź w jasnych kolorach. Wykorzystaj farby z drobinkami odbijającymi światło. Możesz też pomalować kuchnię dwoma odcieniami farby - ten jaśniejszy, zastosuj wokół okna.

 • Wybierz meble, które posiadają chromowane elementy (np. uchwyty, wsporniki).

 • Jeśli kuchnia jest mała, to wykorzystaj szkło - przeszklenia szafek nadadzą im lekkości i sprawią, że kuchnia będzie również wyglądała na większą.

 • Nie stawiaj nic na parapecie kuchennym. Każda doniczka z ziołami to zabranie kilku centymetrów powierzchni, przez którą może wpadać słońce.

 • Zrezygnuj z ciemnych akcentów i dodatków. Jeśli bardzo chcesz, możesz wykorzystać je w kilku miejscach, ale stosuj wtedy materiały gładkie, z połyskiem.

Powiązane wpisy

1Komentarzy

  • Avatar
   anka
   paź 7, 2018

   Śnieżka kuchnia łazienka jest idealna, bo nie ma problemu z grzybem, z zaciekami itd. Naprawdę, to połowa sukcesu dobra farba!

Komentarz

* Imię
* E-mail: Nie publikowany
* Komentarz
Kod