Plisy czy rolety? Który typ przesłony wybrać?

    Rolety    0Komentarzy
Plisy czy rolety? Który typ przesłony wybrać?

W jakich sytuacjach sprawdzają się rolety, a w jakich plisy? Który z tych typów przesłony wybrać? Warto poznać kilka technicznych zagadnień, np. o sposobie montażu, a także zalety każdego z tych rozwiązań.

Plisy a rolety - podstawowe różnice

Podstawowa różnica między roletami a plisami, to sposób montażu i związany z nim sposób użytkowania przesłony.

Rolety montuje się na górze skrzydła okna i rozwija ku dołowi. Kierunek zasłaniania będzie w przypadku rolet zawsze taki sam, a możliwość sterowania ilością światła będzie odbywać się na zasadzie odsłaniania dolnej części okna.

Plisy montowane są tak, by móc swobodnie zasłaniać i odsłaniać okno zarówno od góry jak i od dołu, zachowując pełną dowolność stopnia i miejsca odsłonięcia oraz zasłonięcia okna. Za pomocą plis można zatem przysłonić górę okna, jego środek bądź dolną część. Ceną za tę płynność jest stałe zasłonięcie części okna przez plisę, która - nawet w pełni zwinięta - będzie zasłaniać część okna.

Sposób montażu plis i rolet wpływa na ich design. Rolety mają strukturę gładką (materiał jest rozwijany z rolki), a plisy harmonijkową (im przesłona bardziej złożona, tym większa harmonijka). Dla wielu użytkowników, to właśnie ma decydujące znaczenie, bo choć plisy świetnie sprawdzą się we wnętrzu skandynawskim, nowoczesnym, minimalistycznym czy rustykalnym, to nie zawsze będą pasować do każdego wnętrza.

Zarówno plisy, jak i rolety można kupić w ogromnej ilości kolorów, choć w przypadku dekoracji z nadrukiem większy wybór będziemy mieć w przypadku rolet.

Plisy czy rolety? Podsumowanie

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, czy wybrać rolety czy plisy - zależy to zarówno od charakteru pomieszczenia jak i sposobu jego użytkowania. W standardowych sytuacjach warto kierować się następującymi kryteriami:

  • - Ciemne wnętrza, w których każde doświetlenie jest na wagę złota - wybierz rolety.

  • - Jasne wnętrza, do których dociera bezpośrednie słońce, a promienie mogą przeszkadzać w codziennych czynnościach - wybierz plisy.

  • - Przesłona potrzebna głównie po zmroku, by zasłonić się przed sąsiadami - wybierz rolety.

  • - Przesłona potrzebna przez cały dzień (np. mieszkanie na parterze) - wybierz plisy lub rolety.

  • - Przesłona ma być uzupełnieniem do tradycyjnej dekoracji okna z firanami - wybierz rolety.

  • - Przesłona ma stanowić samodzielną dekorację okna - wybierz plisy.

Co zatem wybrać? Plisy czy rolety? W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości, zapraszamy do kontaktu!

Powiązane wpisy

Komentarz

* Imię
* E-mail: Nie publikowany
* Komentarz
Kod