Jaki rodzaj rolet wybrać - okienne czy wolnowiszące?

    Rolety    0Komentarzy
Jaki rodzaj rolet wybrać - okienne czy wolnowiszące?

Kiedy lepiej zdecydować się na rolety ścienne, a kiedy na okienne? Jakie są między nimi podstawowe różnice? Czy oba typy rolet umożliwiają montaż bezinwazyjny?

Rolety okienne, to tekstylne dekoracje okna montowane bezpośrednio na skrzydle okiennym. Taki rodzaj montażu pozwala sterować niezależnie roletą na każdym ruchomym skrzydle okna. Rolety okienne montuje się na oknach uchylnych, rozwiernych oraz rozwierno-uchylnych.

Rolety wolnowiszące mają identyczną z roletami okiennymi zasadę działania, ale montuje się je przykręcając bezpośrednio do ściany bądź sufitu.

Kiedy zamontować rolety ścienne?

Rolety ścienne montuje się w trzech sytuacjach:

  • - Kiedy nie ma możliwości zamontowania rolety na oknie, np. ze względu na jego nietypowe osadzenie lub kształt (np. wole oko).

  • - Kiedy budowa okna jest skomplikowana (np. wiele kwater), a jednocześnie zamierzony sposób użytkowania rolety sprawia, że nie ma potrzeby montować rolety na każdej kwaterze z osobna (co oczywiście również podwyższa koszty), tylko wystarczy zamontować jedną roletę, która będzie przesłaniać całe okno.

  • - Kiedy montujemy roletę nie po to, by zasłaniała okno, ale po to, by np. stanowiła ruchome przepierzenie między dwoma częściami pomieszczenia (parawan).

To rozwiązanie jest zatem idealne w wielu sytuacjach, w których montaż tradycyjnych rolet okiennych byłby drogi bądź jest po prostu niemożliwy. Rolety ścienne są alternatywą dla tych, którzy chcą cieszyć się wygodą rolety tekstylnej, a do tej pory byli przekonani, że w ich wypadku nie będzie to możliwe.

Montaż inwazyjny i bezinwazyjny

Typ rolety (ścienna vs. okienna) jest związany z tym, czy montaż może być przeprowadzony bezinwazyjnie czy też będzie wymagał nawierceń. O ile rolety okienne można bez problemu powiesić bez wwiercania się w strukturę okna (rolka zawieszona jest na ramie skrzydła okna za pomocą plastikowych haczyków), o tyle rolety ścienne muszą być przymocowane do struktury ściany, a to wymaga nawiercenia dwóch otworów, utrzymujących rolkę rolety. Jeśli zatem zależy nam na tym, by rolety można było zdemontować nie pozostawiając po nich śladu, zdecydowanie lepszym wyborem są rolety okienne.

Montaż rolet ściennych i okiennych i jego wpływ na wygodę użytkowania

To, co jeszcze warto wiedzieć zanim zdecydujemy się na wybór między roletą okienną a ścienną, to efektywność, z jaką roleta przesłania promienie słoneczne. Rolety okienne montowane są bardzo blisko powierzchni szyby. Kiedy są zaciągnięte, praktycznie do niej przylegają. Dlatego bardzo mało słońca przedostaje się do pomieszczenia szczelinami pomiędzy roletą a skrzydłem okna. W przypadku rolety ściennej, to czy roleta przysłoni całkowicie światło, czy też pozwoli na jego częściowe przedostawanie się do pomieszczenia zależeć będzie od montażu rolety. Roleta umieszczona w obrębie ościeży okna (np. przymocowana do jego górnej ościeży) może nie zasłaniać światła w 100%.

Wybór między roletą ścienną i okienną jest w znacznej mierze podyktowany warunkami technicznymi i ekonomicznymi. Oba rodzaje dekoracji okna stanowią w pełni funkcjonalną aranżację do każdego rodzaju pomieszczenia.

Powiązane wpisy

Komentarz

* Imię
* E-mail: Nie publikowany
* Komentarz
Kod

Zanim klikniesz „Przejdź do sklepu" lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie Polityki Prywatności.

Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych.

Klikając „Przejdź do sklepu" lub zamykając okno przez kliknięcie w znaczek X, zgadzasz się z naszym regulaminem Polityki Prywatności.

Polityka Prywatności