Jak dobrać karnisz do okna? Wymiary i estetyka

    Karnisze    0Komentarzy
Jak dobrać karnisz do okna? Wymiary i estetyka

Piękne okna to wizytówka naszego domu. Bardzo często jednak skupiamy się na doborze firanek i zasłon, zapominając o jakże istotnym elemencie - odpowiednim karniszu. Pojedynczy, podwójny, metalowy, drewniany... Podpowiadamy, jak dobrać karnisz do okna, aby był nie tylko praktycznym elementem wnętrza, ale również jego niewątpliwą ozdobą.

Karnisze podwójne sprawdzą się głównie w sytuacji, gdy do zasłaniania okien używamy zarówno firan, jak i zasłon. Spośród dostępnych na rynku karniszy drążkowych, szynowych oraz drążkowo-szynowych, te pierwsze cieszą się w ostatnich latach największą popularnością.

Jak dobrać karnisz do okna?

W przypadku wnętrz utrzymanych w nowoczesnym, minimalistycznym stylu najlepiej sprawdzą się karnisze metalowe, cenione ze względu na swoją wyjątkową wytrzymałość. Jak dobrać karnisz do okna, aby pasował kolorystycznie? Tak, aby współgrał z kolorem lamp i okuć meblowych. Najbardziej uniwersalne będą karnisze z mosiądzu i starego złota. W jasnych wnętrzach świetnie prezentuje się natomiast karnisz w kolorze antracytu, a w minimalistycznych dobrym rozwiązaniem będzie karnisz satynowy lub ze stali nierdzewnej. Obecnie jednym z najpopularniejszych kolorów karniszy jest biel. Jeśli karnisz w tym kolorze dobierzemy do białych ścian, to uzyskamy minimalistyczny efekt, ponieważ karnisz nie będzie się wyróżniał.

Chcąc osiągnąć jak najlepszy efekt, warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniego zakończenia karnisza. Ozdobna końcówka może być prosta, minimalistyczna, nie rzucająca się w oczy lub finezyjna, wymyślna, zwracająca uwagę. Gdy zdecydowaliśmy się już na odpowiedni rodzaj i kolor karnisza, sprawdźmy dodatkowo, czy wybrany przez nas model wyposażony został w ciche kółka z żabkami, najlepiej takie, które posiadają wkładkę teflonową, gwarantującą płynne i ciche przesuwanie.

Jeśli chodzi o drewniane karnisze, wykonane są one najczęściej z sosny, buku lub brzozy. Pasują głównie do wnętrz o tradycyjnym lub rustykalnym stylu i ciepłej, domowej atmosferze. Kolor karnisza w tym przypadku dobieramy do koloru podłogi, drzwi oraz mebli znajdujących się w pomieszczeniu.

Mierzenie i montaż karnisza

Zanim wybierzemy się na poszukiwanie karnisza, który idealnie będzie komponował się z danym wnętrzem, zmierzmy najpierw szerokość wnęki okiennej. Aby uzyskać odpowiednią długość drążków karnisza, do szerokości okna dodajmy - z każdej strony - po 20-30 centymetrów. Dzięki temu zasłony, po rozsunięciu na boki, nie będą zasłaniały światła, a my swobodnie będziemy mogli otworzyć okno.

Montując karnisz pamiętajmy o tym, żeby zachować właściwe odległości od nadproża okna oraz ścian. Jeśli to możliwe, karnisz powinien zostać umieszczony minimum 5 cm nad górną krawędzią okna oraz około 10-15 cm od ściany, do której będzie przymocowany. Chcąc mieć pewność, że konstrukcja będzie solidna, wzmocnijmy ją specjalnymi wspornikami.

A co w przypadku gdy - na przykład ze względu na układ pomieszczenia lub znajdujące się w pobliżu meble - nie jest możliwe symetryczne zamontowanie karnisza? Pozostawmy jeden bok dłuższy lub zamontujmy karnisz od ściany do ściany. Jeśli natomiast chcemy zamontować karnisz narożny, zakupmy specjalne łączniki - dostępne w naszym sklepie.

Pamiętajmy, że jeśli kupimy zbyt długi karnisz, zawsze możemy go przyciąć do odpowiedniej długości. W zależności od wybranego przez nas modelu, wystarczy użyć małej piłki do metalu lub drewna. Aby zrobić to precyzyjnie, użyjmy skrzynki uciosowej. Nie zapomnijmy oczywiście o wygładzeniu uciętych brzegów karnisza.

Powiązane wpisy

Komentarz

* Imię
* E-mail: Nie publikowany
* Komentarz
Kod

Zanim klikniesz „Przejdź do sklepu" lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie Polityki Prywatności.

Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych.

Klikając „Przejdź do sklepu" lub zamykając okno przez kliknięcie w znaczek X, zgadzasz się z naszym regulaminem Polityki Prywatności.

Polityka Prywatności