Rolety z kasetą czy bez kasety? Wady i zalety obu typów rolet

    Rolety    0Komentarzy
Rolety z kasetą czy bez kasety? Wady i zalety obu typów rolet

Rolety na dobre zadomowiły się w naszych domach, z powodzeniem ozdabiając okna. Montujemy je również po to, żeby ochronić się przed promieniami słonecznymi i zapewnić większą prywatność, zasłaniając się od sąsiadów. Jakie rolety wybrać? Z kasetą czy bez kasety? Przedstawiamy najważniejsze wady i zalety obu typów rolet.

Zalety rolet, czyli kilka słów o plusach

Zarówno rolety z kasetą, jak i bez kasety bardzo łatwo zamontujemy. Możemy to zrobić sami. Oba rodzaje pozwalają na montaż bezinwazyjny, uniemożliwiający uszkodzenie okna. Można też zdecydować się na rolety przykręcane do ram okiennych. Co prawda rolety kasetowe są trochę bardziej kłopotliwe ze względu na mocowania i prowadnice, ale w obu przypadkach możemy uznać sposób montażu za ich zaletę. Oferta obu typów rolet jest bardzo szeroka. Możemy wybierać pomiędzy różnymi barwami, rodzajami tkanin, gęstościami splotu i co jest z tym związane - różną przepuszczalnością światła. Kasety wykonane są zazwyczaj z aluminium lub estetycznego PCV. Rolety z kasetą świetnie sprawdzą się w przypadku montażu na oknie dachowym. Prowadnice usztywnią tkaninę, co będzie wyglądać estetycznie. Rolety bez kasety wyróżniają się natomiast pod względem ceny - są dużo tańsze.

Wady rolet obu typów

Do minusów rolet z kasetą zaliczymy fakt, że zazwyczaj musimy je kupować na wymiar. Nieco trudniejszy jest również ich montaż w porównaniu z roletą bez kasety. Brak wprawy może spowodować, że zawisną one krzywo. Nie brudzą się co prawda tak bardzo, jak te bez osłony, o ile zwijamy je w ciągu dnia. Problemem może jednak być czyszczenie rolety, ponieważ konieczne jest ich zdemontowanie, by udało się dotrzeć do tej części materiału, który przylega do szyby okiennej. Rolety w kasecie często są przyklejone do ram za pomocą taśmy. Ich zdejmowanie bywa kłopotliwe. Rolety bez kasety zdecydowanie szybciej się brudzą, jednak ze względu na to, że łatwo możemy je zdjąć, można się zastanowić, czy jest to aż taka duża wada. Problem z roletami w kasetach pojawia się, gdy chcemy kupić rolety inne niż standardowe. Jeśli wybierzemy na przykład rolety dzień noc lub rzymskie rolety z kasetą, to mogą się one zacinać czy deformować. Następny minus rolet ograniczonych kasetą to sytuacja, kiedy zamierzamy zakryć duże okno, na przykład balkonowe. Jedną roletą z kasetą możemy go nie zasłonić.

Rolety z kasetą czy bez

Biorąc pod uwagę wspomniane przez nas wady i zalety obu typów rolet, zastanówmy się, czy naprawdę musimy wybierać. Tak, jak każde z pomieszczeń w naszym domu aranżujemy w innym stylu, tak nie musimy być konsekwentni w wyborze osłony okiennej. Najważniejsze, żeby rolety nam się podobały. A biorąc pod uwagę ofertę rynku, możemy je często zmieniać.

Powiązane wpisy

Komentarz

* Imię
* E-mail: Nie publikowany
* Komentarz
Kod