Dobór rolet do koloru ścian - na co warto zwrócić uwagę?

    Rolety    0Komentarzy
Dobór rolet do koloru ścian - na co warto zwrócić uwagę?

Właściwie dobrana przesłona okienna, poza funkcją praktyczną, powinna pełnić też rolę stylowego dodatku. Jako element spójny z aranżacją wnętrza, rolety powinny charakteryzować się kolorystyką idealnie współgrającą ze ścianami pomieszczenia. Na co zatem warto zwrócić uwagę, dobierając kolor tkaniny?

Prawidłowy dobór koloru jest istotny nie tylko w przypadku wariantu dzień i noc, który zwykle pozostaje opuszczony o każdej porze. Wnętrze powinno stwarzać komfortowe warunki bez względu na godzinę, zatem ogólne wskazówki warto odnieść też do modeli klasycznych i zaciemniających.

Wskazane są kontrasty, jednak spójna kolorystyka nie musi być stylistycznym faux pas

Dobierając kolor przesłony okiennej, warto kierować się zasadą przeciwwagi. Ściany pomalowane ciepłymi, mocno nasyconymi barwami będą działały pobudzająco, zatem stosowanie rolet w tym samym odcieniu jest zabiegiem całkowicie zbędnym. Znacznie lepiej sprawdzą się chłodne, pastelowe kolory, które dodadzą wnętrzu nieco subtelności.

Z kolei w pokojach, w których ściany utrzymane są w chłodniejszej kolorystyce, warto zdecydować się na mocne, wyraziste barwy. Wyjątkiem od tej zasady jest sypialnia, gdzie wskazane jest stosowanie kojących odcieni. Dla przełamania monotonii można zdecydować się na wariant zdobiony delikatnym wzorem, co jest szczególnie zalecane w przypadku modeli zaciemniających w stu procentach, czyli najczęściej wybieranych do pomieszczeń sypialnianych.

Jeżeli jednak preferujesz spójny, klasyczny styl, możesz zdecydować się na rolety w kolorze współgrającym z barwą ścian. Warto jednak wybrać wariant przynajmniej o dwa tony jaśniejszy (lub ciemniejszy, zależnie od stopnia nasycenia koloru ścian). Taki zabieg pozwoli uniknąć efektu monotonnej bryły. Wskazany jest też delikatny wzór w kontrastującym kolorze, który wprowadzi do wnętrza nieco żywszą atmosferę.

Klasyczne rolety w kolorach całkowicie neutralnych polecamy stosować wyłącznie w pomieszczeniach, w których okna skierowane są na południe lub zachód. Taki zabieg pozwoli ożywić wnętrze, do którego dociera wyłącznie ciepłe, pomarańczowe światło.

Powiązane wpisy

Komentarz

* Imię
* E-mail: Nie publikowany
* Komentarz
Kod