Metalowy czy drewniany - jaki karnisz najlepiej wybrać?

    Karnisze    0Komentarzy
Metalowy czy drewniany - jaki karnisz najlepiej wybrać?

Stając przed wyborem karniszy wiele osób zadaje sobie pytanie jaki karnisz wybrać. Rozważają co jest lepsze: karnisz metalowy czy drewniany. Poniżej postaramy się wskazać wady i zalety każdego z tych rozwiązań.

Zalety i wady karniszy metalowych

Karnisz metalowy wydaje się być rozwiązaniem uniwersalnym. Dzięki mnogości kolorów i wzorów końcówek oraz kształtu rurki, na którym wiesza się żabki, można go dopasować do wnętrz w każdym stylu. Do tych bardziej klasycznych świetnie nadadzą się karnisze w kolorze mosiądzu czy starego złota. W tych nowocześniejszych doskonale będą się prezentować srebrne matowe czy ze stali nierdzewnej.

Karnisze metalowe są najbardziej wytrzymałe i można na nich bez obaw wieszać nawet zasłony z ciężkiego materiału. Na karniszu metalowym doskonale prezentują się zarówno zasłony i firanki wieszane przy użyciu żabek, jak i te na szelkach czy na przelotkach. W tym ostatnim przypadku warto zadbać o to, by kolor okucia przelotki pasował do koloru karnisza.

Czy to oznacza, że karnisz metalowy nie ma wad? Niektórzy uważają, że jest zimny, a pomieszczenia, w którym jest zamocowany nie mają domowego charakteru i przytulności. Jest to jedna z nielicznych jego wad, która dla wielu okazuje się jednak kluczowa i decydują się na wybór karnisza drewnianego.

Karnisz drewniany – zalety i wady

Jak już wyżej wspomniano, jedną z głównych wad karnisza metalowego jest jego chłodny charakter. Jednakże to, co jest wadą karnisza metalowego, jest jednocześnie zaletą karnisza drewnianego. Otóż karnisze drewniane są cenione przez miłośników domowej aury i przytulności. Dzięki nim wnętrze staje się cieplejsze, co sprzyja dobremu samopoczuciu osób w nim przebywających.

Zaletą karniszy drewnianych jest również spora różnorodność kolorystyczna, która zależy nie tylko od sposobu ich barwienia, ale również od rodzaju drewna, z którego zostały zrobione. Decydując się na wybór karnisza drewnianego można wybierać również wśród szerokiej gamy końcówek, od tych bardziej ozdobnych, toczonych, do bardzo prostych, bez żadnych ozdób.

Mimo tak wielu zalet karnisze drewniane mają również swoje wady. Główną jest to, że nie pasują do wnętrz w każdym stylu. O ile dobrze będą się one prezentowały w aranżacjach klasycznych, rustykalnych czy w stylu retro, o tyle co najmniej dziwnie będą wyglądać we wnętrzach ultranowoczesnych czy w stylu loft.

Karnisz drewniany czy metalowy?

Na podstawie powyższych rozważań można wysnuć wniosek, że zarówno karnisze metalowe, jak i karnisze drewniane mają swoje zalety i wady. Trudno więc jednoznacznie stwierdzić, które z tych rozwiązań jest lepsze. Dla jednych osób ważniejszy będzie bowiem różnorodność i możliwości, jakie dają karnisze metalowe, a inni wybiorą powrót do źródeł i kupią karnisz wykonany z materiału naturalnego, jakim jest drewno. Każdy musi więc samodzielnie odpowiedzieć sobie na pytanie karnisz metalowy czy drewniany i wybrać opcję, która najlepiej wpisuje się w jego preferencje.

Powiązane wpisy

Komentarz

* Imię
* E-mail: Nie publikowany
* Komentarz
Kod