Tkaniny na rolety – jakie najlepiej wybrać?

    Rolety    0Komentarzy
Tkaniny na rolety – jakie najlepiej wybrać?

Funkcjonalność i wygląd rolety zależy od różnych czynników, jednak w największym stopniu decydujący jest rodzaj materiału, użyty do jej produkcji. Co warto wiedzieć o tkaninach na rolety i czym kierować się podczas zakupu?

Materiały na rolety okienne

Do niedawna do produkcji rolet używane były przede wszystkim materiały naturalne, takie jak len czy bawełna. Mimo tego, że cechuje je naturalny, pasujący do większości wnętrz wygląd, nie są one pozbawione wad. Najpoważniejsze wśród nich są z całą pewnością podatność na uszkodzenia i trudności, których może przysporzyć utrzymanie ich w czystości. Tych minusów nie mają tkaniny syntetyczne – wśród nich największą popularnością cieszą się poliester, poliamid i shantung imitujący naturalny jedwab. Wyjaśniamy, czym różnią się od siebie te materiały i które z nich najlepiej sprawdzają się jako materiał na rolety.

Poliester

Tkaniny na rolety okienne wykonane z poliestru wyglądają równie dobrze jak te z materiałów naturalnych. Mają jednak nad nimi jedną, zasadniczą przewagę – są dużo bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz szkodliwe działanie promieniowania UV. Znacznie prostsza jest też ich konserwacja i czyszczenie, bo zabrudzenia nie wnikają w strukturę materiału i pozwalają łatwo usunąć zabrudzenia. Poliester można też pokryć dodatkową warstwą impregnatu, co zapobiega osiadaniu kurzu i powstawaniu zagnieceń na materiale. Za sprawą ogromnej różnorodności tkanin poliestrowych można z nich uszyć różne modele rolet: rolety w pasy, rolety mini, modele ścienne i wiele innych. Jednym z wariantów tkaniny poliestrowej jest shantung, o czym piszemy więcej w dalszej części artykułu. 

Poliamid

Kolejny syntetyczny materiał, często wykorzystywany przez producentów rolet, to poliamid. Pod względem właściwości bardzo przypomina poliester. Wyróżnia go łatwe utrzymanie w czystości – poliamidowe tkaniny na rolety wewnętrzne dobrze wyglądają nawet po wielokrotnym praniu. Podczas czyszczenia należy zachować szczególną ostrożność, bo poliamid jest wrażliwy na czyszczenie chemiczne, może wchodzić w reakcje z różnymi substancjami, co spowoduje nieodwracalne uszkodzenia tej tkaniny. Barwiony poliamid nie traci koloru w kontakcie z promieniami słonecznymi. Podobnie jak poliester jest również dużo bardziej wytrzymały na uszkodzenia niż np. bawełna. Poza niespotykaną wytrzymałością jest również odporny na rozciąganie.

Shantung

Tradycyjny shantung to jedwabna tkanina, wyróżniająca się charakterystycznym splotem z nierównomiernie rozmieszczonymi punktowymi zgrubieniami. Tę fakturę można także znaleźć w tkaninach syntetycznych, wykonanych przede wszystkim z poliestru i poliamidów - doskonale imitują one jedwabny shantung. Posiadają wszystkie zalety i właściwości poliestru, a dodatkowo również są bardzo dekoracyjne, dlatego idealnie nadają się na rolety. W naszym asortymencie znajduje się wariant wykonany z takiej tkaniny - są to rolety Mini Classic, dostępne w kilkunastu atrakcyjnych wariantach kolorystycznych, z wyraźnie widocznym splotem. 

Tkaniny podgumowane na rolety

Syntetyczne tkaniny na rolety mogą być dodatkowo pokryte warstwą gumy w tym samym kolorze co materiał. Dzięki temu do minimum spada ich przepuszczalność światła, co gwarantuje uzyskanie we wnętrzu intymnego nastroju i zachowanie prywatności. Ponadto również podgumowana tkanina doskonale chroni przed słońcem, gorącem czy poświatą ulicznych latarni. Z tkaniny podgumowanej zostały uszyte wszystkie okienne rolety zaciemniające z naszego asortymentu.

Powiązane wpisy

Komentarz

* Imię
* E-mail: Nie publikowany
* Komentarz
Kod