Firanki czy rolety? Wady i zalety tych rozwiązań

    Rolety    0Komentarzy
Firanki czy rolety? Wady i zalety tych rozwiązań

Aranżacja okien według przemyślanej strategii wpływa na wystrój całego wnętrza, wprowadzając przytulną atmosferę lub podkreślając minimalistyczny charakter pomieszczenia. Zastanawiasz się, jaką dekorację okienną wybrać do swojego mieszkania: firanki czy rolety? Sprawdź nasze inspiracje! 

Firanki czy rolety? Ich funkcje i możliwości wykorzystania

Firanki i rolety to jedne z najpopularniejszych elementów dekoracji okiennej, które warto dopasować do charakteru wnętrza i indywidualnych preferencji. Zwiewne, półprzezroczyste firanki tylko w niewielkim stopniu chronią pomieszczenie przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów i pełnią - zazwyczaj - rolę dekoracyjną, podkreślając styl, w którym utrzymane jest wnętrze. Długie firany wykonane z delikatnych tkanin sprawdzą się np. w pomieszczeniach inspirowanych stylem skandynawskim, a bogato zdobione modele z dodatkiem koronki będą świetnie uzupełniać wnętrza rustykalne lub retro. Z kolei rolety to bardziej uniwersalne i funkcjonalne rozwiązanie – są one zarówno estetyczne, jak i mogą ograniczać do minimum ilość promieni słonecznych wpadających do pomieszczenia. Przed Tobą wybór dekoracji okiennych do mieszkania? Które sprawdzą się w nim lepiej - firanki czy rolety? 

Zalety i wady firanek

Tradycyjne firany z całą pewnością są bardzo estetyczne i korzystnie wpływają na wystrój pomieszczenia, jednak - jak wspomnieliśmy wcześniej – nie nadają się do każdego wnętrza. Mają jednak wiele innych zalet – nie zaciemniają pomieszczenia, ale mogą ukryć widoczne rury lub nieestetyczny kaloryfer. Ponadto wpływają również na akustykę we wnętrzu – zmniejszają niosący się pogłos. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów firan, które można dopasować do potrzeb różnych grup odbiorców. Do wad firanek można z kolei zaliczyć niską odporność na zabrudzenia czy zniszczenia mechaniczne – wystarczy zadrapanie przez kota, żeby firanka straciła swój estetyczny wygląd. W materiał wsiąkają również nieprzyjemne zapachy, np. woń papierosów czy spaliny, dlatego wymagają częstego czyszczenia. 

Zalety i wady rolet

Nowoczesne rolety są łatwe w montażu i obsłudze, a do tego wykonane z materiałów o różnym stopniu przepuszczalności światła. Wśród ich zwolenników popularne są np. rolety zaciemniające, stanowiące maksymalną możliwą ochronę przed promieniami słonecznymi. Taki wariant sprawdzi się w sypialni, gabinecie lub innym pomieszczeniu wymagającym ochrony przed światłem lub zachowania prywatności. 

Wielu fanów mają również rolety dzień noc (nazywane też Zebra), które pozwalają dowolnie regulować dopływ światła słonecznego. Innym popularnym rozwiązaniem są mini rolety, które można zamontować w oknie łazienkowym, kuchennym lub w jadalni. Zostały wykonane z materiału półprzepuszczającego światło - optymalnie chronią przed promieniowaniem słonecznym lub światłem księżyca w nocy, jednak nie zaciemniają pomieszczenia całkowicie, zapewniając delikatnie rozproszone światło. 

Rolety świetnie pasują do nowoczesnych wnętrz, np. w minimalistycznych pomieszczeniach utrzymanych w modnych szarościach, ale - ponieważ są bardzo uniwersalne - mają też zastosowanie w klasycznych wnętrzach. Można je także łatwo utrzymać w czystości, bo nie zbierają kurzu tak bardzo jak firanki. Jedyną wadą rolet może być cena – są droższe niż firanki, jednak koszt odzwierciedla ich jakość i funkcjonalność. 

Powiązane wpisy

Komentarz

* Imię
* E-mail: Nie publikowany
* Komentarz
Kod