Roleta do sypialni - na jaki model i kolor postawić?

    Rolety    0Komentarzy
Roleta do sypialni - na jaki model i kolor postawić?

Jaka powinna być roleta do sypialni? Najważniejsze kwestie to uzyskanie satysfakcjonującego poziomu zaciemnienia, a także ochrona przed nagrzewaniem się oraz wzrokiem przechodniów i sąsiadów. Jaki kolor rolet do sypialni będzie najbardziej odpowiedni? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w poniższym wpisie blogowym.

Roleta do sypialni - jakie powinna posiadać cechy?

Najważniejsze kryterium podczas wyboru rolety do sypialni to uzyskanie odpowiedniego - satysfakcjonującego - poziomu zaciemnienia. Sypialnia to pomieszczenie, które służy do odpoczynku, relaksu i zregenerowania się, dlatego warto mądrze i świadomie zdecydować się na konkretny rodzaj osłony okiennej. Popularny produkt do sypialni to osłona okienna wykonana z tkaniny blackout, czyli zaciemniającej. Na rynku dostępne są zasłony i rolety z takiego materiału, gwarantują one, że w sypialni - nawet w ciągu dnia i w bardzo słoneczny dzień - będzie ciemno i chłodno. 

Rolety zaciemniające to doskonały pomysł dla osób, które w ciągu dnia - z różnych przyczyn - potrzebują zaciemnienia. Może to być regenerująca drzemka lub sytuacja, gdy ktoś pracuje w systemie zmianowym i wraca nad ranem do domu, by się przespać. Zachowanie odpowiedniego poziomu zaciemnienia w pomieszczeniu, w którym śpimy, wspiera nasz rytm dobowy. Gdy w sypialni jest dużo przeszkadzających punktów światła (z komputera, budzika, telefonu, listwy komputera) zaburza to naturalny rytm i prowadzi do zahamowania produkowania melatoniny - substancji odpowiedzialnej za prawidłowy sen i odpowiednie działanie zegara biologicznego. 

Zachowanie dyskrecji i prywatności to kolejne pożądane cechy w każdej sypialni. Rolety zaciemniające gwarantują, że sąsiedzi lub przechodnie nie będą mogli zajrzeć do środka. To szczególnie użyteczne w sytuacjach, gdy mieszkania naprzeciwko znajduje się w bardzo bliskiej odległości lub gdy mieszkanie zlokalizowane jest na parterze, czyli piętrze najbardziej narażonym na wzrok wścibskich przechodniów.. By czuć się swobodnie i bezpiecznie, warto zainwestować w osłonę okienną, która umożliwia odcięcie się od świata zewnętrznego. Rolety w ciągu dnia chronią przed nadmiarem światłem wpadającym do środka i nagrzewaniem się, a także wieczorem i w nocy w sytuacjach, gdy zapalamy światło. 

Ochrona przed wysokimi temperaturami. Poza zaciemnieniem rolety dodatkowo chronią przed przegrzewaniem się pomieszczeń. To atut szczególnie w sypialni, gdzie w ciągu dnia jest dużo (a nawet za dużo) naturalnego światła lub pokój nadmiernie nagrzewa się. Jaka temperatura - zdaniem ekspertów - jest optymalna, by spać zdrowo i komfortowo? Zazwyczaj podawany jest przedział pomiędzy 18 a 20 stopni Celsjusza (inne źródła podają, że do 21 stopni). Zależy to również od indywidualnych preferencji i potrzeb - są osoby, które zasypiają w niższych lub wyższych temperaturach niż wskazana średnia. 

Jaki kolor rolet do sypialni wybrać?

Na pytanie o to, jaki kolor rolet do sypialni wybrać, nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo wszystko zależy od ich wariantu, koloru i gramatury materiału. W przypadku rolet 100% zaciemnienia barwa tkaniny nie ma znaczenia, bo każdy model został podgumowany i na takim samym poziomie chroni przed promieniami słonecznymi, nagrzewaniem i przegrzewaniem się pomieszczeń.

W przypadku rolet wykonanych z półprzepuszczających tkanin - np. z kolekcji rolet Classic lub rolet Lux - im ciemniejszy kolor, tym wyższa ochrona przed słońcem. Niemniej istotna - poza barwą tkaniny - jest gramatura materiału. Z reguły działa tutaj zasada, że im wyższa jest gramatura, tym skuteczniejsza ochrona przed promieniami słonecznymi i nadmiernym nagrzewaniem się wnętrz.

Powiązane wpisy

Komentarz

* Imię
* E-mail: Nie publikowany
* Komentarz
Kod