Co do okna zamiast firanek? Poznaj alternatywy

    Aranżacje wnętrz    0Komentarzy
Co do okna zamiast firanek? Poznaj alternatywy

Osoby, które lubią prostotę i minimalizm, często rezygnują w swoich mieszkaniach ze standardowych osłon okiennych. Co do okna zamiast firanek wybrać? Można je zastąpić na wiele sposobów - dziś przedstawiamy 3 alternatywy. 

Wady i zalety firanek

Dlaczego coraz więcej osób rezygnuje z firanek na rzecz innego rodzaju osłon okiennych: rolet, żaluzji i plis? Powody są różne, najczęściej dość prozaiczne: firanki szybko się brudzą i zbierają kurz, a także pochłaniają nieprzyjemne zapachy. Obecność pyłków i roztoczy w pokoju alergika czy noworodka jest bardzo niewskazana, dlatego warto poszukać alternatywy. Smog, spaliny, dym papierosowy - firanki bardzo chętnie pochłaniają takie zapachy i zabrudzenia, przez co bardzo szybko szarzeją i tracą oryginalny kolor. Niekiedy zabrudzeń i osadów nie da się usunąć, dlatego firanki co jakiś czas po prostu wymienia się na nowe. Ich kolor - poza częstym praniem - blaknie również od słońca. Wygląd firanek nie pasuje do każdego stylu aranżacyjnego, szczególnie kłóci się z nowoczesnymi, minimalistycznymi i skandynawskimi nurtami. 

Do najważniejszych zalet firanek zalicza się fakt, że sprytnie maskują wszystko to, co chcemy ukryć, np. rury czy parapet pokryty łuszczącą się farbą. Można je prać w pralce, rozwieszenie ich na mokro to sprytny patent, by uniknąć ich prasowania. Firanki nie zaciemniają wnętrza - jest to zarazem ich wadą i zaletą: mocną stroną w przypadku pomieszczeń ciemnych i zacienionych, w których każdy promień naturalnego światła jest na wagę złota, wadą wszędzie tam, gdzie jest bardzo jasno, a potrzebne jest zacienienie. 

Co do okna zamiast firanek? 3 propozycje

 1. Rolety okienne
  Pierwsza propozycja i odpowiedź na pytanie o to, co do okna zamiast firanek wybrać, to rolety okienne. Są to modele klasyczne, jeśli chodzi o formę i linię, a także o prostym sposobie montażu i demontażu. Atuty rolet okiennych to zróżnicowana kolorystyka, dzięki temu łatwo dopasować ich barwę do stylu aranżacyjnego. Inna zaleta to kilka linii produktowych - każda z nich posiada inne funkcje i właściwości. Rolety zaciemniające są idealne do sypialni, pokoju noworodka i pomieszczeń, gdzie w ciągu dnia jest dużo (lub zbyt dużo) naturalnego światła, do wnętrz nadmiernie nagrzewających się lub przegrzewających się.
  Inny typ - rolety dzień i noc - będą odpowiednie wszędzie tam, gdzie potrzebna jest kontrola nad ilością wpadającego do środka światła. Takie pomieszczenia to na przykład salon, gabinet i jadalnia. Ostatni rodzaj rolet okiennych z naszej oferty to modele wykonane z półprzepuszczającego materiału, które w ograniczonym zakresie chronią przed światłem i ciepłem. Rolety mini są najczęściej montowane w łazience, kuchni, salonie z aneksem, pokoju starszego dziecka lub nastolatka.

 2. Rolety wolnowiszące
  Druga propozycja i odpowiedź na pytanie, co do okna zamiast firanek będzie najbardziej odpowiednie, to rolety ścienne. Czym ten model różni się od wariantu, znajdującego się punkcie pierwszym? Sposobem montażu. Rolety naścienne - inaczej wolnowiszące - mocuje się nie do ramy okiennej, ale bezpośrednio do ściany lub sufitu. By zamocować tego rodzaju przesłonę okienną należy wywiercić otwory, a następnie umieścić w nich kołki montażowe i przy pomocy wkrętów zamontować roletę. Rolety wolnowiszące to propozycja do okien, których ramy mają niestandardowy kształt lub posiadają dodatkowe zdobienia, na przykład szprosy.

 3. Żaluzje
  Ostatnią propozycją produktu, który może być odpowiedzią na pytanie, co do okna zamiast firanek wybrać, są żaluzje. Nowoczesne modele są wykonane z różnych materiałów - nie tylko aluminium, ale również drewna, bambusa, a nawet skóry (lub jej imitacji). To zróżnicowanie jest wielkim atutem - do wnętrz naturalnych czy skandynawskich można wybrać drewniane, do nowoczesnych metalowe, do eleganckich i glamour skórzane żaluzje. Kolejną ich zaletą jest możliwość wyboru orientacji - na rynku dostępne są modele pionowe lub poziome. Innym atutem żaluzji jest fakt, że można regulować kąt nachylenia listewek, dzięki temu odbijają promienie słoneczne i ograniczają lub odcinają dopływ wpadającego z zewnątrz naturalnego światła. Wady? Gorzej radzą sobie z ochroną przed nagrzewaniem się lub przegrzewaniem pomieszczeń - w mniejszym zakresie niż rolety temu przeciwdziałają. Trudno je czyścić, a za sprawą wielu zakamarków pomiędzy listewkami zbierają kurz i brud. Na rynku dostępne są specjalne szczotki, których kształt ułatwia i przyspiesza czyszczenie, ale nie zmienia do faktu, że jest to bardziej skomplikowane i czasochłonne niż pielęgnacja rolety z syntetycznego materiału.

Powiązane wpisy

Komentarz

* Imię
* E-mail: Nie publikowany
* Komentarz
Kod

Zanim klikniesz „Przejdź do sklepu" lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie Polityki Prywatności.

Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych.

Klikając „Przejdź do sklepu" lub zamykając okno przez kliknięcie w znaczek X, zgadzasz się z naszym regulaminem Polityki Prywatności.

Polityka Prywatności