Z jakim kolorem połączyć szary? Pomysły aranżacyjne

    Aranżacje wnętrz    0Komentarzy
Z jakim kolorem połączyć szary? Pomysły aranżacyjne

Zastanawiasz się nad tym, z jakim kolorem połączyć szary, by uzyskać wnętrze o surowym, nowoczesnym lub minimalistycznym wyglądzie? Podpowiadamy, jakie kolory pasują do szarego, a których lepiej unikać. 

Z jakim kolorem połączyć szary? 5 propozycji

Każdemu, kto nie potrafi znaleźć odpowiedzi na pytanie, z jakim kolorem połączyć szary, przedstawiamy 5 propozycji, które są bardzo popularne i powszechnie stosowane w aranżacji wnętrz:

  • fuksja - intensywny różowy to doskonały pomysł na przełamanie neutralnego i spokojnego szarego. Fuksja - z racji swojej intensywności - zalecana jest w rozsądnych ilościach, na przykład na dwóch elementach we wnętrzu. Przykłady, jak zastosować fuksję w aranżacji wnętrza, to: dywan i ramki na ścianach, obicia kanapy i poduszek, stolik kawowy lub podnóżek i mała lampka stołowa, roleta okienna i narzuta na łóżko,

  • szary - szary w parze z szarym to doskonały aranżacyjny pomysł. Kolory mogą być identyczne lub do siebie zbliżone. Wnętrze można urządzić w przeróżnych odcieniach szarości - od bardzo jasnego, aż po grafitowy, wpadający w czarny, 

  • biały - kolejny kolorystyczny pewniak to biel. Biały i szary to tak samo uniwersalne i zawsze do siebie pasujące połączenie jak czerń i biel - zresztą o szarości mówi się niekiedy, że to nowa czerń. Zarówno czysta biel, jak i jej kremowy, pudrowy róźowy lub piaskowy jej wariant, będą doskonałym połączeniem z szarością. Jak znaleźć balans pomiędzy jasnymi, białymi elementami a odrobinę ciemniejszymi, szarymi? Najlepiej trzymać się zasady, że wszystkie elementy wnętrza, które mogą się brudzić lub kurzyć: meble, zasłony lub rolety, dywany, obicia kanapy i poduszek, wybrać w kolorze szarym, a pozostałe (ściany, ramy okien i drzwi, drzwi, ramę łóżka) w białym,

  • czarny - wnętrze urządzone w różnych odcieniach szarości i czerni wygląda bardzo nowocześnie, ale też elegancko i ekskluzywnie. Czarny optycznie pomniejsza, więc nie jest wskazany na ścianach i podłodze. Wyjątek stanowią pomieszczenia o bardzo dużym metrażu i regularnym kształcie (kwadratowe lub prostokątne, ale nie długie czy wąskie),

  • żółty - połączenie szarego z żółtym króluje w aranżowaniu wnętrz od kilku sezonów. Co stoi za popularnością tego duetu? Spokojna i stonowana, pasująca do wszystkiego szarość w połączeniu z energetycznym i neonowym żółtym to idealna kombinacja, by uzyskać wnętrze oryginalne, nowoczesne i w dobrym guście. 

Podczas urządzania wnętrza w różnych odcieniach szarości warto pamiętać o tym, by w niektórych miejscach zachować kontrast. Jeśli chodzi o osłonę okienną czy roletę, to warto postawić na model o barwie, która nie stopi się ze ścianą. Nie musi być to mocny kontrast - np. ciemnoszara roleta i biała ściana - różnica już na poziomie 1-2 odcieni będzie wystarczająca.

Z jakim kolorem połączyć szary? O tym zapomnij!

  • Brąz - szary i brązowy to nie jest dobre połączenie, praktycznie się go nie spotyka w  nowoczesnych aranżacjach wnętrz. Wyjątek stanowi naturalne drewno - pomalowane, lakierowane lub surowe - wówczas brązowe meble czy dodatki będą wyglądać szlachetnie i elegancko we wnętrzu urządzonym w szarych barwach. 

  • Za dużo kolorów - w myśl jednej z najbardziej powszechnych zasad odnośnie aranżowania wnętrz maksimum kolorów to trzy. Przykłady dobrze skomponowanych, kolorystycznych trójek to szary+biały+czarny lub jasnoszary+ciemnoszary+żółty. Dodając do wymienionych połączeń kolejny kolor, można wprowadzić chaos i zamieszanie. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy kolejna, wprowadzana barwa będzie na bardzo niewielkiej powierzchni - jedna ramka na zdjęcie czy obicie poduszki nie zaburzają całej harmonii.

  • Zbyt ciemny odcień - zbyt ciemny odcień szarości na ścianie lub urządzenie pokoju o niewielkim metrażu w szarościach - oto przykłady, że postawienie na szary nie zawsze kończy się happy endem. Niewielkie pomieszczenia najlepiej urządzić w jasnych odcieniach szarości, średnie i duże w średniej lub ciemnej tonacji tej barwy.  

Wnętrze urządzone w szarościach może wyglądać minimalistycznie lub nowocześnie, ale przy zbytniej surowości można uzyskać efekt więziennej celi lub pokoju zakonnika. By tego uniknąć wystarczy dodać kilka drobiazgów, ozdób i sentymentalnych bibelotów, wówczas pokój będzie bardziej przytulny. Pomocne w ociepleniu surowego wnętrza będzie odpowiednie światło - górne i kilka punktowych nada mu przyjemnego, domowego klimatu.

Powiązane wpisy

Komentarz

* Imię
* E-mail: Nie publikowany
* Komentarz
Kod