Ściana z oknem - jasna czy ciemna?

    Aranżacje wnętrz    0Komentarzy
Ściana z oknem - jasna czy ciemna?

Podczas urządzania lub remontowania pokoju warto zadać sobie pytanie, czy ściana z oknem powinna być jasna czy ciemna. Co wziąć pod uwagę podczas wyboru jej koloru? Przede wszystkim metraż pomieszczenia oraz jego charakter. 

Ściana z oknem - jaki wybrać kolor? 

W wyborze najbardziej odpowiedniego koloru ściany z oknem pomocne będą 3 kryteria: 

  • wielkość - ogólna zasada głosi, że małe pokoje lepiej pomalować na jasny lub pastelowy kolor, a średniej wielkości lub duże na kolor intensywny lub ciemny (jasne oczywiście też są dozwolone),

  • kształt - w przypadku pomieszczeń o nieregularnym kształcie, na przykład długich i wąskich, dysproporcje można sprytnie zamaskować przy pomocy odpowiednio dobranych kolorów.  Dwie barwy - ciemniejsza na wąskich ścianach, a jaśniejsza na dłuższych - optycznie wyrównują kształt, 

  • charakter pomieszczenia - do niektórych rodzajów pomieszczeń, np. służącej do wypoczynku sypialni, bardziej pasować będą ciemne kolory. Z kolei do pokoju dziennego lub pokoju dziecka jasne lub średnie barwy będą znacznie bardziej adekwatne niż ciemne. 

Jasna ściana z oknem

Jasna ściana z oknem to uniwersalna propozycja do każdego rodzaju wnętrza i stylu aranżacyjnego. Kolor jasny oznacza przeróżne odcienie białego, kremowego, jasnoszarego, różowego, błękitnego. Ściany w takim kolorze odnajdą się w salonie, łazience, kuchni, pokoju dziecięcym i gabinecie. Jasne barwy - szczególnie biały, ale również inne (na czele z jasnoszarym) - pięknie odbijają światło i optycznie powiększają pokój. W przypadku jasnych ścian można zastosować różne odcienie tej samej barwy, jedną ścianę pokryć tapetą lub innym, ciemniejszym kolorem. Białe ściany to pomysł, który sprawdzi się w każdej sytuacji. 

Jakie rolety pasować będą do jasnej ściany z oknem? Wybór jest praktycznie nieograniczony - na białej lub kremowej ścianie dobrze będą wyglądać rolety białe i czarne, intensywne (żółte, niebieskie, zielone), jak również wszystkie modele z neutralnej palety barw (brązy, beże, szarości). 

Ciemna ściana z oknem

Ciemne kolory ścian we wnętrzach są eleganckie i dostojne, dodają klasy i szyku. Można się na nie zdecydować w najbardziej reprezentatywnej części domu, gdzie przyjmuje się gości lub kontrahentów (np. w gabinecie). Ciemne ściany pozwalają uzyskać w pomieszczeniu intymny nastrój i ekskluzywny charakter. Doskonale współgrają z innymi materiałami i fakturami - np. surową cegłą, betonem czy nowoczesną, geometryczną tapetą. 

Ciemna ściana to propozycja do wnętrz o średnim lub dużym metrażu. Warto również decyzję o kolorze ściany lub też ścian podjąć w oparciu o charakter pomieszczenia. W przypadku sypialni czy jasnego, dużego salonu ciemne ściany są dobrym tropem. W przypadku pomieszczenia o niewielkim metrażu jedna ciemna ściana może być dobrym pomysłem. Jak pomalować takie wnętrze? Ciemniejszy kolor najlepiej położyć na ścianę z oknem, ale tylko przy założeniu, że ściana z oknem jest węższa niż ściany do nich przylegające. 

Jakie rolety pasować będą do ciemnej ściany z oknem? Wyboru najlepiej dokonać, kierując się zasadą podobieństwa lub kontrastu. Pierwszy trop to wybór rolety w kolorze jak najbardziej zbliżonym do barwy ścian - w odcieniu maksymalnie o 2-3 jaśniejszym lub ciemniejszym. Drugi trop to roleta, która będzie się odznaczać na ścianie - w przypadku farby ciemnoszarej warto sięgnąć po roletę białą lub kremową. W przypadku ściany ciemnoniebieskiej lub granatowej kontrastem będzie roleta pomarańczowa, do ściany zielonej roleta czerwona, do ściany purpurowej lub fuksjowej roleta żółta. 

Ściana z oknem - jasna czy ciemna?

Na pytanie o to, czy ściana z oknem powinna być jasna czy ciemna, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wybór zależy od wielu czynników, przede wszystkim od tego, jakiej wielkości jest pomieszczenie. Inna, istotna rzecz, to zachowanie kontrastu. Eksperci zalecają, by kolor rolet i kolor ścian różniły się od siebie o minimum 1-2 odcienie, by nie zlewały się ze sobą w jedną plamę. Warto również wziąć pod uwagę poziom nasłonecznienia pomieszczenia. W przypadku pokoju, który przez większość dnia jest zacieniony, lepiej postawić na jasne kolory ścian, które ożywią i rozjaśnią wnętrze. Pokoje, które mocno się nagrzewają i przez większą część dnia jest w nich dużo naturalnego światła, można delikatnie stonować przy pomocy ścian w kolorze o kilka tonów ciemniejszym niż pastelowy.

Powiązane wpisy

Komentarz

* Imię
* E-mail: Nie publikowany
* Komentarz
Kod