Kolor rolet a kolor ścian - jak uzyskać idealne dopasowanie?

    Rolety    0Komentarzy
Kolor rolet a kolor ścian - jak uzyskać idealne dopasowanie?

Kolor rolet a kolor ścian - w jaki sposób skomponować je ze sobą, by tworzyły spójną całość i do siebie pasowały? Przedstawiamy 3 sprawdzone metody, dzięki którym wnętrze będzie wyglądać stylowo i harmonijnie.

Kolor rolet a kolor ścian - 3 rodzaje dopasowania

Kolor rolet i kolor ścian można dopasować do siebie na różne sposoby - przedstawiamy trzy, które są bardzo popularne i uniwersalne:

  • idealne dopasowanie - do koloru ścian dopasowujemy rolety w jak najbardziej zbliżonej - a najlepiej identycznej - barwie. Ten pomysł aranżacyjny idealnie odnajdzie się w pomieszczeniach niewielkiej wielkości - wówczas dobrze wybierać kolory z palety barw jasnych lub pastelowych, bo optycznie powiększają i rozjaśniają wnętrze. 

  • kontrast - w myśl tej aranżacyjnej koncepcji kolor rolet dopasowujemy w zupełnym kontraście do koloru ścian. Do białych ścian pasować będą czarne rolety. Do niebieskich ścian dobrać należy pomarańczowe rolety, do zielonych czerwone, a do fioletowych żółte. Kontrast to propozycja dla osób, które lubią wyraziste kolory i niebanalne ich połączenia. Dopasowane w ten sposób do siebie ściany i rolety dodadzą energii do twórczego działania, dlatego warto postawić na ten duet w gabinecie lub dziecięcym pokoju zabaw. 

  • dopełnienie - kolor rolet można również dopasować do koloru ścian na zasadzie dopełnienia. Co to oznacza? Modny monochromatyzm, czyli zastosowanie jednej barwy w przeróżnych jej odcieniach. O dopasowaniu kolorów ton w ton pisaliśmy już o tym na naszym blogu w tekście o roletach ton w ton. Według tej koncepcji kolory dopasowuje się w zbliżonych, ale nie identycznych barwach. Przykłady: jasnoszara ściana i grafitowa roleta, jasnoniebieska ściana i niebieska roleta, ciemny beż na ścianie i jasny beż na rolecie. W przypadku, gdy w pomieszczeniu jest więcej niż jedno okno, to kolory rolet można stopniować: na jedno okno postawić na szarą, na drugie na grafitową barwę.

Ostatnia zasada, którą warto znać, to dopasowywanie kolorów pod kątem ich temperatury. Do kolorów ciepłych (czerwony, pomarańczowy, żółty) dobrze jest dopasować inną, ciepłą barwę. Podobnie wygląda sytuacja z kolorami zimnymi, takimi jak zielony, niebieski, fioletowy czy różowy - do nich dobrze jest dopasować inne zimne odcienie. Wyjątkiem jest paleta barw neutralnych, czyli wszelkie odcienie beżów, szarości i brązów, które pasują zarówno do ciepłych i zimnych kolorów, jak również innych propozycji z tej samej palety barw neutralnych. 

Kolor rolet a kolor ścian - 3 najważniejsze zasady 

  • Umiar - w przypadku, gdy wybór leży pomiędzy dwoma kolorami: bardziej lub mniej intensywnym, praktycznie w każdym przypadku lepiej postawić na kolor mniej intensywny. Dlaczego? Zbyt rzucający się w  oczy może sprawić, że wnętrze zostanie zdominowane lub zaburzona zostanie kolorystyczna harmonia. 

  • Research - wyszukiwanie inspiracji na stronach o aranżowaniu wnętrz czy w programach z metamorfozami to dobry trop. Inspirowanie się ekspertami, gotowymi rozwiązaniami i projektami to nic złego, a wręcz przeciwnie - jeżeli zostały już wymyślone idealnie pasujące do siebie kombinacje kolorystyczne, to dlaczego by z nich nie skorzystać?

  • Limit 3 kolorów - w aranżowaniu wnętrz istnieje zasada, że 3 kolory to maksimum, by nie wprowadzić do pomieszczenia chaosu. Zastosowanie we wnętrzu dwóch - maksymalnie trzech - barw to pewność, że zostanie zachowany balans i wrażenia estetyczne na zadowalającym poziomie. W przypadku dwóch kolorów można sobie pozwolić na jeden bardziej intensywny. W przypadku trzech ta proporcja może przedstawiać się następująco: jeden neutralny lub stonowany kolor i dwa bardziej intensywne, ale na niewielkim metrażu (po 1-2 elementy w tych barwach) lub dwa stonowane kolory i jeden intensywny na większej powierzchni (4-5 elementach). 

Powiązane wpisy

Komentarz

* Imię
* E-mail: Nie publikowany
* Komentarz
Kod